Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

Sesja popularnonaukowa

W dniu 6 maja 2014 r. w kościele klasztornym OO. Bernardynów w Kole odbyła się sesja popularnonaukowa „Zakony i zgromadzenia zakonne na Ziemi Kolskiej – ich dzieje, rola i znaczenie”.  Zorganizowali ją: Gwardian klasztoru OO. Bernardynów, Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego oraz Starosta Kolski, Przewodnicząca Rady Miejskiej oraz Burmistrz Miasta Koła, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Więcej…

Nowa wystawa czasowa już otwarta

W kolskim muzeum oglądać już można nową wystawę czasową zatytułowaną "Starostwo i powiat kolski na przestrzeni wieków – w 15. rocznicę powstania samorządu powiatowego". Ekspozycja przedstawia dzieje powiatu kolskiego i jest o tyle ciekawa, że obejrzeć na niej można oryginalne dokumenty ze zbiorów kolskiej placówki muzealnej, które na co dzień nie są prezentowane publiczności. Na wystawie goszczą też staropolskie akta z zasobów Archiwum Państwowego w Poznaniu. Na wystawie zobaczyć można portret (olej na płótnie) ostatniego starosty kolskiego Rafała Gurowskiego ze zbiorów Klasztoru OO. Bernardynów w Kole, obwieszczenia starostów kolskich z okresu międzywojennego, zdjęcia, fotografie i wiele innych ciekawostek związanych z historią powiatu kolskiego.

Więcej…

Odnaleziono najstarszy wizerunek herbu Koła

Od jakiegoś już czasu kolskie muzeum prowadzi kwerendę archiwalną poszukując informacji historycznych o Kole i Ziemi Kolskiej. Aktualnie badane są księgi grodzkie konińskie w których dyrektor muzeum dr Krzysztof Witkowski natrafił na najstarszy jak do tej pory wizerunek herbu naszego miasta. Dla zobrazowania ile pracy wymaga przejrzenie zespołu archiwalnego konińskich akt grodzkich powiedzmy tylko, że liczy on 170 jednostek archiwalnych (ksiąg) każda po ok. tysiąc stron, co razem daje ok… 170.000 stron.

Więcej…

Ferie w muzeum

W dniach od 3 do 6 lutego w Muzeum Technik Ceramicznych odbyła się kolejna, piąta już edycja półkolonii zimowych „Ferie w Muzeum”. Jak zawsze, uczestnicy mogli liczyć na różne atrakcje.

Więcej…

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.