Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

Nabór dzieci na „Ferie w Muzeum” - nabór zakończony

Nabór dzieci klas II-VI szkół podstawowych na półkolonie zimowe „Ferie w muzeum” (03.02 –06.02.2014 r.).

Więcej…

Nowe wydawnictwa już w sprzedaży

Zapraszamy do zakupu monografii "Dzieje kościoła i szpitala św. Ducha w Kole" (cena: 15 zł.) oraz 6 numeru "Rocznika Kolskiego" (cena: 28 zł.).

IX Konkurs Wiedzy Historycznej

Dziewiąta edycja Konkursu Wiedzy Historycznej o Mieście Kole odbyła się w dniu 12 grudnia b.r. w Szkole Podstawowej Nr 3. W związku ze 150-tą rocznicą wybuchu powstania styczniowego dziesięć z trzydziestu pytań poświęcono Ziemi Kolskiej w okresie trwania zrywu narodowego. W konkursie brali udział uczniowie ze szkół podstawowych oraz gimnazjów, których organem prowadzącym jest Gmina Miejska w Kole oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Świętego Mikołaja. Konkurs organizują Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz Urząd Miejski w Kole. Uczniowie startują w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjów.

Więcej…

Koło starsze o 32 lata

Na ciekawe informacje z przeszłości Ziemi Kolskiej natrafił pracownik Muzeum Technik Ceramicznych Bartłomiej Grzanka. Badając dzieje kłodawskiej parafii w średniowieczu zwrócił uwagę na nieznany wcześniej kolskim badaczom dokument – przywilej lokacyjny wsi Osiek (obecnie Osiek Wielki) z dnia 24 lutego 1330 roku. Właścicielem wsi, która miała być lokowana, był wówczas Jarand herbu Pomian, pełniący urząd podkomorzego dobrzyńskiego, a więc wysokiej rangi urzędnik książęcy. Wieś otrzymała prawo magdeburskie, zaś jej pierwszym wójtem został niejaki Stanisław. Dla mieszkańców Koła bardzo cenną informacją zawartą w tym dokumencie jest wymienienie jako świadka mieszkańca Koła – wówczas jeszcze wsi – Piotra.

Więcej…

Nowe wydawnictwo dotyczące Powstania Styczniowego już w sprzedaży

W Muzeum Technik Ceramicznych jest już do nabycia wydawnictwo zawierające materiały z sesji popularnonaukowej, która odbyła się w dniu 6 maja 2013 r. w Kole: "Powstanie Styczniowe na Ziemi Kolskiej - w 150. rocznicę zrywu narodowego, pod red. K. Witkowskiego. Zawiera 6 artykułów o różnorodnej tematyce. Cena 20 złotych.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.