Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

Wielkopolska Press Photo 2016

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu jest organizatorem Konkursu Fotograficznego „Wielkopolska Press Photo”, który od 2000 r. jest coroczną konfrontacją dokonań fotoreporterów województwa wielkopolskiego. Być we właściwym miejscu, we właściwym czasie i zrobić z tego wyjątkową opowieść – to się udało w tym roku, przede wszystkim, dwóm fotoreporterom: Adrianowi Wykrocie i Pawłowi F. Matysiakowi.

Po raz pierwszy w historii konkursów Wielkopolska Press Photo jury nie przyznało nagrody Grand Prix. Z bogactwa. Z powodu równej oceny dwóch zestawów zdjęć: Pawła F. Matysiaka „Czarny marsz” i Adriana Wykroty „Prezydent”.

„Czarny marsz to świetnie sfotografowany, mocny materiał. W pewnym sensie samograj, ale jest tu ranga wydarzenia, waga sytuacji i artyzm fotoreportera. Prezydent z kolei to chyba po raz pierwszy pokazanie w taki sposób polskiego polityka. To duża praca fotografa bez nadużycia zaufania polityka, który dopuścił tak blisko do siebie. To coś naprawdę wyjątkowego, nawet w skali europejskiej” – argumentowali jurorzy: Marek Lapis i Mariusz Forecki.

„Ten konkurs ma pokazywać, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Wielkopolsce i jak te wydarzenia zobaczyli nasi najlepsi fotoreporterzy. Ma także odkrywać wydarzenia mniej znane, mniej głośne, ale wyłapane przez wielkopolskich fotografów. Daje szansę na podsumowanie ich codziennej aktywności, na zawodową, koleżeńską konfrontację prac, ale przede wszystkim pokazuje wagę i społeczną rolę dobrej, bardzo dobrej fotografii reportażowej, prasowej. Fotografii, która z krótkim zdaniem podpisu potrafi powiedzieć więcej i mocniej, niż długi, wszystko wyjaśniający tekst. Czego się dowiadujemy o naszym życiu, o wydarzeniach z naszym udziałem i dookoła nas, o ulotnych emocjach? Jakie historie i w jaki sposób opowiedzą nam w tym roku fotografowie? Taka idea i takie pytania stoją za tym konkursem” – mówi Władysław Nielipiński, główny organizator z WBPiCAK.

Do ubiegłorocznej edycji konkursu zgłosiło swoje prace 75 uczestników przysyłając ponad 1000 fotografii. Jury pod przewodnictwem znanego gnieźnieńsko-poznańskiego fotoreportera – Marka Lapisa, oceniło nadesłane prace, kwalifikując blisko 200 do pokonkursowej wystawy. W jury byli także Jerzy Mianowski ze Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, Władysław Nielipiński i Mateusz Kiszka z WBPiCAK.

 


wystawa czasowa | czas trwania: 18 maja 2017 - 20 czerwca 2017

wystawa przygotowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.