Kolski "New Look" - Picasso

W okresie wakacyjnym zapraszamy do obejrzenia w naszej siedzibie wystawy fajansu zarówno ze zbiorów muzeum, jak i lokalnego kolekcjonera - Piotra Śniegockiego.

New Look – Pierwsze symptomy nowego stylu pojawiły się jeszcze przed II wojną światową. Po raz pierwszy nazwy „New Look” użyto przy okazji promocji debiutanckiej kolekcji Christiana Diora w 1947 roku. Nowy styl w sztuce użytkowej i designie charakteryzował się asymetryczną, biomorficzną formą, mocnym kolorem, drobnym deseniem.

Do Polski nowe tendencje dotarły na krótko przed czasami politycznej „odwilży” 1956 roku. Istotną rolę w propagowaniu nowoczesności i pojęcia „dobrego wzoru” odegrał Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie założony przez Wandę Telakowską. Jednak, jak podkreśla dr Barbara Banaś, ceramiczny design lat 50. i 60. w Polsce to nie tylko projekty powstające w pracowniach IWP, ale również bogata i dotąd rzadko prezentowana oferta polskich wytwórni porcelany.

Polski New Look to przede wszystkim specyficzne formy dekoracji. Z braku możliwości technicznych stosowano proste wzory i techniki, jednak pozwalały one na uzyskiwanie oryginalnych efektów. Nowoczesne, abstrakcyjne wzory, którymi ozdabiano przedmioty nazywano „pikasami” (od nazwiska Picassa).

wystawa czasowa | czas trwania: 10 lipca 2017 - 31 sierpnia 2017