KOLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ

Z okazji Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości w naszym muzeum można obejrzeć wystawę "Kolskie drogi do Niepodległej" składającą się z ekspozycji kolekcjonerów Piotra Śniegockiego i Janusza Jaworskiego, zbiorów własnych muzeum oraz wystawy - "Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich". Wystawa odbywa się w ramach projektu "Zagrajmy jak w 1918" i została dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Wystawa składa się z trzech ekspozycji. Pierwsza poświęcona jest jednej z najkrwawszych operacji wojskowych I wojny światowej, „Operacji Łódzkiej 1914” a szczególnie jednej bitwie, która w dniach 14-16 listopada rozegrała się pod Chełmnem. Pamiątki tej bitwy znalezione przez Piotra Śniegockiego i Janusza Jaworskiego na polach działań wojennych jak elementy mundurów i łuski nabojów. Druga obejmuje pamiątki związane z Józefem Piłsudskim i jego żołnierzami, którzy pochodzili z naszego regionu. Obie ekspozycje uzupełnione zostały o plansze z tekstami poetyckimii i wspomnieniami stworzonymi w okopach przez piłsudczyków.  W  utworach  tych znajdujemy  nadzieje  związane z wyzwoleniem Polski, ale i dopadające żołnierzy zwątpienie. W poezji i prozie legionistów czytamy o bliskości śmierci, z którą żołnierze radzili sobie na różne sposoby – przypominaniem sensu poświęcenia, albo ucieczką w drwinę, żart. Ilustracją utworów poetyckich i wspomnieniowych są archiwalne fotografie scen z życia legionistów.

wystawa czasowa | czas trwania: 9 listopada 2017 - 31 stycznia 2018

wernisaż: 9 listopad 2017 / czwartek, godz. 14.00

Ekspozycja w ramach projektu "Zagrajmy jak w 1918"

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa"