W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Zbiory Dział etnograficzny

Dział etnograficzny

EtnograficznyDział etnograficzny zbiorów Muzeum Technik Ceramicznych liczy 120 eksponatów, z których większość wytworzona została w regionie Kujaw. Przedmioty zgromadzone w tym dziale  można podzielić na kilka grup:

• meble, w tym dwie barwne posagowe skrzynie kujawskie,
  • narzędzia, np. radlica do radła, heber do obróbki buraków, cep,
  • artykuły gospodarstwa domowego, między innymi: naczynia drewniane (np. stępki), gliniane i metalowe, żelazka na dusze i węgiel, maglownica, trzepaczki, nosidła,
  • elementy kujawskich strojów ludowych: męskiego i kobiecego,
  • rzeźby ludowe autorstwa Jana Graczyka i Tadeusza Frąckowiaka.