Letnie półkolonie w muzeum już za nami

W dniach od 5 do 8 lipca br. odbywały się w kolskim muzeum letnie półkolonie dla dzieci z kolskich szkół podstawowych. Program zajęć adekwatny był do hasła przewodniego tegorocznego wypoczynku, a było nim "Lato z historią". W założeniu organizatorów uczestnicy poprzez zabawę i czynny wypoczynek poznawać mieli tajniki historii.

Pierwszego dnia dzieci wcieliły się w rolę archeologa. Nieopodal zamku, posługujac się fachowymi instrumentami mierniczymi, wymierzyły wykop archeologiczny, a następnie przystąpiły do pracy. Odkrytych zostało wiele "bezcennych zabytków" ceramicznych, a nawet monety, tzw. boratynki. Te ostatnie dzięki użyciu wykrywacza metali. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy ukończenia kursu archeologii. Drugiego dnia uczestnicy przenieśli się tysiąc lat wstecz zwiedzając Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i uczestnicząc w lekcji muzealnej dotyczącej wczesnośredniowiecznych strojów i ozdób. Zwiedziły również Wielkopolski Park Etnograficzny poznając polską wieś sprzed lat.

Następny dzień dzieci spędziły na terenie miasta Koła uczestnicząc w grze terenowej "Pamiątki kolskiej historii". Podzieleni na dwie grupy wykonywali polecenia polegające na szukaniu konkretnych zabytków i śladów przeszłości miasta Koła.

Ostatni dzień uczestnicy półkolonii spędzili w Kopalni Soli w Kłodawie zwiedzajac podziemną trase turystyczną. Przy tej okazji dowiedzieli się wiele o geologicznych dziejach naszej planety i regionu. Udział w półkoloniach był bezpłatny. Przez cały czas dzieci były pod opieką pracowników muzeum Pana Bartłomieja Grzanki i Pana Dariusza Koniecznego. Dziećmi opiekowali się także: dyrektor muzeum Pan Krzysztof Witkowski oraz Pani Helena Kubiak.

Największą nagrodą dla organizatorów było zadowolenie dzieci oraz ich rodziców oraz wola wzięcia udziału w kolejnych edycjach muzealnych półkolonii.