Wycieczka w przeszłość

W tym roku już po raz siedemnasty na terenie Muzeum Archeologicznego i zrekonstruowanej osady w Biskupinie odbył się festyn archeologiczny. Tym razem motywem przewodnim były dzieje starożytnej Grecji – kolebki europejskiej kultury. W dniu 17 września do Biskupina wybrała się grupa dzieci z Kółka Muzealnego działającego przy Muzeum Technik Ceramicznych, aby wziąć udział w tej niezwykle ciekawej imprezie. Opiekunem Kółka jest Pan Bartłomiej Grzanka. Już po przyjeździe na miejsce można było się przekonać, jak wielką popularnością cieszą się takie wydarzenia: parking przy muzeum był wypełniony po brzegi samochodami i autokarami, zaś ku wejściu kierowała się prawdziwa rzeka turystów.  Program imprezy był niezwykle bogaty, zaraz po przekroczeniu bramy można było obejrzeć kramy rzemieślników wytwarzających dawną broń, odzież czy naczynia według średniowiecznych wzorów. Przechodząc od kramu do kramu można było skompletować strój np. wojownika.

Teren samej osady przypominał miasteczko greckie w miniaturze. Na głównym placu zainscenizowano „amfiteatr”, gdzie można było oglądać pokaz tańca greckiego, przedstawienie teatru antycznego, ale największe wrażenie na widzach zrobiła demonstracja potęgi greckich hoplitów – zainscenizowana przez ateńską grupę rekonstrukcyjną „Koryvantes” – kilku rosłych Greków w przepięknych zbrojach z okresu świetności Aten (V w p.n.e.) prezentowało formację falangi (oczywiście w mniejszej skali), przykładowe starcia dwóch takich formacji, potyczki z lekkozbrojnymi harcownikami. Po zakończeniu pokazu nie brakowało chętnych do wspólnej fotografii z dziedzicami Miltiadesa.

W innej części osady znajdowały się kramy greckich rzemieślników, fragmenty Agory, gdzie można było porozmawiać z obywatelami Aten, jak również kapliczka wieszczki Pytii, która przepowiadała, w charakterystycznie zawiły sposób, przyszłość młodym muzealnikom. W jeszcze innym miejscu można było pod czujnym okiem studentek Akademii Sztuk Pięknych malować fragmenty kreteńskiego pałacu w Knossos. Spore zainteresowanie budziły też wojskowe obozy Greków i Persów. Oczywiście grupa zapoznała się także z historią Biskupina, wzięła udział w warsztatach lepienia ceramiki z gliny, wcielała się w rolę budowniczych osady składając z drewna modele chat czy wałów otaczających osadę, dziewczęta szczególnie zaciekawione były pracą tkaczek i starożytnego jubilera (miały możliwość własnoręcznego wykonania biżuterii). Nie lada atrakcją był dla dzieci rejs statkiem po wodach jeziora Biskupińskiego. Większość dzieci dopiero będzie uczyć się w szkole o starożytnej Grecji, tak więc zetknięcie się z nią na imprezie tego typu będzie z pewnością pomocą w rozumieniu jej dziejów.