Promocja nowego wydawnictwa muzeum

W dniu 9 stycznia 2012 r. w siedzibie Muzeum Technik Ceramicznych odbyła się oficjalna promocja najnowszego wydawnictwa muzeum „Archiwalia w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Przewodnik”. Na wstępie dyrektor placówki, dr Krzysztof Witkowski podziękował za przybycie gościom, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni rad miejskich Koła i Kłodawy oraz przedstawiciele środowisk regionalistycznych. Dyrektor złożył serdeczne podziękowania sponsorom, którzy wsparli finansowo druk publikacji. Następnie przedstawił autora oraz zarysował genezę powstania publikacji podkreślając jej wpisanie się w ustawowe zadania nałożone na muzea. Autorem publikacji jest Bartłomiej Grzanka, asystent muzealny, z wykształcenia historyk, a ponadto absolwent Podyplomowego Studium Archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po słowie wstępnym dyrektora autor dokonał charakterystyki publikacji oraz zaprezentował na wybranych przykładach rodzaje archiwaliów zgromadzonych w dziale historycznym muzeum w formie pokazu multimedialnego z krótkim wykładem.

Kolskie muzeum oprócz kolekcji fajansu i porcelany posiada w swoich zasobach także zbiór archiwaliów, w przeważającej mierze dotyczących Koła i ziemi kolskiej. Jednym z wielu zadań statutowych muzeów, zgodnie z Ustawą o muzeach, jest udostępnianie i popularyzacja posiadanych zbiorów oraz zapewnianie właściwych warunków korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji. Muzea wypełniają te zadania w różny sposób. Nasze muzeum posiada w swoich zasobach zbiór archiwaliów, w przeważającej mierze dotyczących Koła i Ziemi Kolskiej. Pisane świadectwa naszego dziedzictwa historycznego są ważnym źródłem do poznania dziejów naszej Małej Ojczyzny. Z założenia ma to być wydawnictwo ułatwiające korzystanie z zasobów archiwalnych  naszej instytucji wszystkim zainteresowanym tą tematyką, między innymi młodzieży szkolnej uczestniczącej w różnych projektach edukacyjnych czy konkursach o tematyce regionalistycznej - powiedział dr Krzysztof Witkowski, dyrektor muzeum.