Konserwacja Tory zakończona

W 2006 r., nieżyjąca już obecnie, Pani doktor Krystyna Golik przekazała Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Torę żydowską z początków XX wieku. Wymagała ona jednak działań konserwacyjnych, które przeprowadzone zostały niedawno przez toruńskich konserwatorów dzieł sztuki, Panie: Joannę Konkolewską-Buchholz i Agnieszkę Ziębę.

Tora to święta księga judaizmu zawierająca pięć pierwszych ksiąg Biblii. Zwoje są przechowywane w synagogach, a przepisywane są przez specjalnych kaligrafów.
Kolski eksponat miał 18 metrów długości, był zerwany i nie posiadał żadnych wałków, na które był nawijany. Konserwacja Tory polegała na przywróceniu wartości estetycznych i użytkowych, czyli jej pierwotnego wyglądu. Poprzez kilkumiesięczne, mozolne prace prowadzone na pergaminie, odczytanie tekstu, stwierdzenie brakujących zapisów Księgi Liczb oraz Powtórzonego Prawa, rekonstrukcję wałków, nadaje się już do ekspozycji.