"Magiczny Lechistan" to wystawa składająca się z dwudziestu dwu obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa Bajkowy świat zabawek

Bajkowy świat zabawek

Termin wystawy: 1 kwietnia 2010 - 22 maja 2010

Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Na wystawie prezentowane są zabawki bardzo różnorodne, zarówno pod względem szaty graficznej jak i wykonania. Pochodzą z byłych i obecnych (bardzo niewielu) spółdzielni zabawkarskich. To one zajmowały się produkcją zabawek.

Zabawki pochodzące ze spółdzielni, min.: ”Pallas” z Gostynia, „1 Maj” z Włocławka, samochody metalowe, z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich, plastikowe z „Syntezy” Bydgoszcz. Niejeden tata czy nawet dziadek, na wystawie odnajdzie zabawki swojego dzieciństwa.

Będą na niej również, wytwory nowoczesnych pracowni artystycznych, lalki wykonane przez p. Izabelę Bogacz – Rostworowską z Krakowa, przez Pracownię Lalki Artystycznej „Kasia z Pilzna”, Martę Miśniakiewicz z Lublina (szlachcianki).

Kolejną grupę zabawek stanowią zabawki ludowe. Reprezentują wszystkie ośrodki zabawkarstwa ludowego w Polsce. Są żywieckie koniki i ptaszki, są leżajskie bryczki i karety, są chodzące ludziki, karuzele i ptaki – klepaki.

Nie zabraknie też najpopularniejszej koedukacyjnej zabawki – misia, dużych i mniejszych koników na biegunach i lalek. Serwisów i mebelków. Czyli dla dziewczynek i dla chłopców.

Zabawki od zawsze odzwierciedlały rzeczywistość, w której je wyprodukowano. Czasami (jak w przypadku Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich) produkowano je całymi latami. Dlatego może się zdarzyć, że i dziadek i tata bawili się podobnymi zabawkami.

Zawsze podobają się prace ludowe, są wdzięczne, do ich wykonania potrzebny jest mało skomplikowany warsztat. Są po prostu ładne.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji.

 

Kurator wystawy: Aneta Bąk, kustosz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

 

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2023

Template by Joomla Themes & Copywriter.