Zdzisław Beksiński  -  od fotografii do fotomontażu komputerowego

Wystawa ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Tworzą ją czarno-białe fotografie z wczesnego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., oraz komputerowe fotomontaże z dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.

Archiwum wystawa Bajkowy świat zabawek

Bajkowy świat zabawek

Termin wystawy: 1 kwietnia 2010 - 22 maja 2010

Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Na wystawie prezentowane są zabawki bardzo różnorodne, zarówno pod względem szaty graficznej jak i wykonania. Pochodzą z byłych i obecnych (bardzo niewielu) spółdzielni zabawkarskich. To one zajmowały się produkcją zabawek.

Zabawki pochodzące ze spółdzielni, min.: ”Pallas” z Gostynia, „1 Maj” z Włocławka, samochody metalowe, z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich, plastikowe z „Syntezy” Bydgoszcz. Niejeden tata czy nawet dziadek, na wystawie odnajdzie zabawki swojego dzieciństwa.

Będą na niej również, wytwory nowoczesnych pracowni artystycznych, lalki wykonane przez p. Izabelę Bogacz – Rostworowską z Krakowa, przez Pracownię Lalki Artystycznej „Kasia z Pilzna”, Martę Miśniakiewicz z Lublina (szlachcianki).

Kolejną grupę zabawek stanowią zabawki ludowe. Reprezentują wszystkie ośrodki zabawkarstwa ludowego w Polsce. Są żywieckie koniki i ptaszki, są leżajskie bryczki i karety, są chodzące ludziki, karuzele i ptaki – klepaki.

Nie zabraknie też najpopularniejszej koedukacyjnej zabawki – misia, dużych i mniejszych koników na biegunach i lalek. Serwisów i mebelków. Czyli dla dziewczynek i dla chłopców.

Zabawki od zawsze odzwierciedlały rzeczywistość, w której je wyprodukowano. Czasami (jak w przypadku Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich) produkowano je całymi latami. Dlatego może się zdarzyć, że i dziadek i tata bawili się podobnymi zabawkami.

Zawsze podobają się prace ludowe, są wdzięczne, do ich wykonania potrzebny jest mało skomplikowany warsztat. Są po prostu ładne.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji.

Kurator wystawy: Aneta Bąk, kustosz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.