Najstarszy rękopis kolskiego muzeum już po konserwacji

Lustracja starostwa kolskiego z 1789 roku, najstarszy dokument rękopiśmienny w zbiorach kolskiej instytucji muzealnej, właśnie wrócił z konserwacji. Jest to poszyt oprawiony w późniejszą papierową obwolutę. Uwierzytelniony jest okrągłą pieczęcią lakową. Rękopis był silnie zabrudzony, poplamiony, a obwoluta nie spełniała swej funkcji ochronnej dla dokumentu. Papier był brudny, pożółkły, pozaginany i poprzedzierany na krawędziach.

Celem konserwacji była poprawa kondycji rękopisu poprzez usunięcie zanieczyszczeń i ubocznych składników rozkładu celulozy i kleju. Spowodowało to zahamowanie postępujacych procesów niszczenia tego historycznego dokumentu. Konserwacja przywróciła mu również wartość estetyczną i ekspozycyjną.

Prace konseratorskie wykonała Pani Agnieszka Zięba, dyplomowany konwerwator dzieł sztuki, specjalizująca się w obiektach skórzanych, pergaminowych i papierowych.

Rękopis