Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Znani oraz zapomniani kolanie na kartach słownika biograficznego

Znani oraz zapomniani kolanie na kartach słownika biograficznego

Półtora roku temu rozpoczęły się prace, których finałem jest wydanie "Kolskiego Słownika Biograficznego". To pierwsza tego typu obszerna publikacja, w której znalazło się 179 biogramów osób działających obecnie lub w przeszłości w określonych sferach życia naszego miasta.

Pomysł wyszedł od pana Ewarysta Jaśkowskiego, który stworzył to dzieło wraz z panami: Kazimierzem Kasperkiewiczem, Tomaszem Nuszkiewiczem i Krzysztofem Witkowskim. Autorzy kierując się sentencją Jana Długosza „By czas nie zaćmił i niepamięć” przeanalizowali sylwetki zasłużonych rodaków, którzy w XX i XXI wielu działali w rozmaitych dziedzinach życia naszego miasta i przyczynili się do jego rozwoju. – Projekt był długo realizowany, potrzebowaliśmy półtora roku, by dotrzeć do właściwych osób, ich rodzin, lub materiałów źródłowych, z których czerpaliśmy wiedzę – przyznał dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych dr Krzysztof Witkowski. – Biogramy powstały głównie na podstawie ankiet wysyłanych do określonych kolan lub ich rodzin. Niestety, nie wszyscy odpowiedzieli na nasz apel, dlatego w publikacji brakuje kilkudziesięciu sylwetek, które w naszej ocenie, powinny zostać przedstawione społeczeństwu.

Któż dzisiaj pamięta np.  Zdzisława Owczarka, pierwszego dyrektora i budowniczego zakładów KORUND? Tę i wiele innych sylwetek znajdziemy w Słowniku.

Nowe, lokalne wydawnictwo ma ogromne znaczenie w procesie poznawania dziejów naszej małej Ojczyzny. Chronologicznie prezentuje osobistości, które dziś działają aktywnie w życiu społecznym, kulturalnym, gospodarczym oraz, co ważniejsze, powraca pamięcią do tych, nie pełnią już wysokich stanowisk, odeszli lub wyprowadzili się z Koła. Ale ich dzieła pozostały. A naszą powinnością jest pamiętać o ich dokonaniach.

Co ważne, Słownik jest publikacją recenzowaną, a więc ma walor naukowy, lecz napisana jest łatwym i przejrzystym językiem.

W dniu 18 września 2014 r. w Sali  sesyjnej kolskiego Ratusza odbyła się uroczysta promocja tegoż wydawnictwa.

Publikacja jest w sprzedaży w Muzeum Technik Ceramicznych oraz w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w cenie 30 zł.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.