Konkurs historyczny

W dniu 4 grudnia 2014 r. w gościnnych progach Szkoły Podstawowej Nr 4 w Kole, odbył się X Konkurs Wiedzy Historycznej o Mieście Kole. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu miasta Koła, w tym również uczeń gimnazjum ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Bartłomiej Gębka, który zdobył II miejsce w kategorii gimnazjów.

Konkurs składa się z dwóch etapów: szkolnego i miejskiego.  Pierwsze trzy miejsca w kategorii szkół podstawowych zajęli: I miejsce Jakub Kwiatkowski (SP Nr 1), II miejsce Jakub Jadczak (SP Nr 5) i III miejsce Alicja Sołtysiak (SP Nr 1). W kategorii gimnazjów pierwsze trzy miejsca zajęli: I miejsce Klaudia Andrzejewska (Gimnazjum Nr 3), II miejsce Bartłomiej Gębka (SOSW w Kole) i III miejsce zajął Jakub Sychowiec (Gimnazjum Nr 3). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a laureaci dodatkowo nagrody rzeczowe.  Osobne podziękowania skierowane zostały na ręce nauczycieli, którzy przygotowywali swoich podopiecznych do konkursu.

W kategorii drużynowej zwyciężyły: Szkoła Podstawowa Nr 1 oraz Gimnazjum Nr 2. Szkoły te otrzymały puchary burmistrza miasta Koła oraz książki do szkolnej biblioteki.

Organizatorami konkursu są: Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Kole.

Konkurs jest ważnym elementem kształtowania w młodym pokoleniu patriotyzmu lokalnego i zamiłowania do ojczystego miasta, które być może kiedyś zaprocentuje. To ważny element propagowania miejscowej historii i tradycji. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim dzieciom za włożony wkład w przygotowanie się do konkursu i takie same wyrazy wdzięczności składam na ręce grona nauczycielskiego – powiedział dr Krzysztof Witkowski, dyrektor kolskiego Muzeum.