Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Kwiatków, nieznany świat sprzed tysięcy lat

Kwiatków, nieznany świat sprzed tysięcy lat

Najciekawsze eksponaty odkryte na stanowisku archeologicznym Kwiatków 11 podziwiać można od dziś na wystawie czasowej w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych, zatytułowanej "Kwiatków 11 - nieznany świat sprzed tysięcy lat", a prezentującej fotografie oraz najlepiej zachowane znaleziska. Lata badań dały przekrój kultur archeologicznych, od paleolitu do wczesnego średniowiecza. Ekspozycję  artefaktów wzbogaca zainscenizowany na piętrze instytucji pochówek wczesnośredniowieczny.

Kwiatków to stara wieś szlachecka, której wzmianki sięgają końca XII wieku, jej właścicielem był wówczas Bogumił z Dobrowa, który przekazał ją na rzecz misji chrystianizacyjnej dla Klasztoru Cystersów. Kwiatkowem archeologowie interesowali się już od XIX wieku. W latach 80-tych tamtego wieku odkryto osadę, a jeszcze przed kilkoma laty nie przypuszczano nawet, że będzie ona tak rozległa i bogata. Wieś Kwiatków jeszcze istnieje, choć za rok, dwa pochłonie ją całkowicie kopalniany dół. Zostanie po niej zgromadzona wiedza i zabytki. Jak wyjaśniła Katarzyna Schellner z Muzeum Okręgowego w Koninie, Stanowisko Kwiatków 11, gm. Brudzew położone jest nad Wartą, między Turkiem a Kołem. W związku z rozbudową jednej z odkrywek konieczne było podjęcie ratowniczych badań wykopaliskowych. Kierowali nimi mgr Eryk Schellner oraz mgr Adam Golański. W lipcu 2013 odbyły się tu studenckie praktyki terenowe z udziałem studentów I roku studiów magisterskich archeologii UŁ.

- Kolskie muzeum jest najbliższe stanowiska, którego tematem jest ta wystawa – zapewniała Katarzyna Schellner. - Kwiatków leży zaledwie 12 km stąd na południe, ekspozycja ta jest pokłosiem wykopalisk, które odbywały się od 2012 roku przez 3 sezony, a zainicjowane zostały z powodu rozszerzania się pola eksploatacyjnego Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Prezentuje zaledwie małą część tego, co w tych wykopaliskach zostało pozyskane, większość jest w trakcie opracowywania oraz konserwacji.

Dzięki bogactwu, różnorodności, doskonałemu stanowi zachowania oraz nieograniczonej możliwości rozpoznania, stanowisko to ma wybitne znaczenie poznawcze. Specjaliści przebadali łącznie 17 hektarów ziemi, i zapewniają, że  analizie danych będzie można napisać ciekawą historię tej części Polski.

Wystawa jest bardzo ciekawa gdyż prezentuje eksponaty w przedziale chronologicznym od neolitu do wczesnego średniowiecza. Ciekawostką są importy z terenów Imperium Rzymskiego.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy w kolskim muzeum.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.