Zdzisław Beksiński  -  od fotografii do fotomontażu komputerowego

Wystawa ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Tworzą ją czarno-białe fotografie z wczesnego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., oraz komputerowe fotomontaże z dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.

Archiwum wystawa Spektrum malarstwa

Spektrum malarstwa

Człowiek został obdarzony sztuką, aby tak jak słońce rozświetlać nią swoje życie. Moje życie zostało obdarzone sztuką malarstwa, choć nie tylko. Bo sztuka pozwala na wyłamywanie się ze schematów, motywuje do weryfikacji utartych ścieżek, do przekraczania pewnych granic, na ciągłe odkrywanie, pomimo tego, że tkwię korzeniami w ziemi swego dzieciństwa i pełnymi garściami czerpię z niej inspirację. Taką właśnie postawę przyjmuję zarówno w swoim życiu jak i w malowaniu. Wszystko po to, by widz mógł wniknąć głęboko w strukturę obrazu, poczuć go niejako wszystkimi zmysłami, roztopić się w nim. Skoro odbiorca sztuki potrafi na skutek obcowania z obrazem odczuwać wspaniałe emocje, to jakże wspaniale musi czuć artysta, który sztukę tworzy? Choć tworzenie okupione jest chwilami trudu i zmagań, to zawsze trud ten daje rekompensatę w postaci chwil takich jak te... Po co ten wstęp - zapytacie? Otóż po to, by zachęcić Was do przebycia drogi twórcy.

Pozwólcie poprowadzić się przez meandry sztuki, mojej sztuki.

Agnieszka Lipska