Nowa wystawa w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole "Świat według Kieślowskiego. Dekalog"

Najnowsza wystawa Muzeum Technik Ceramicznych "Świat według Kieślowskiego. Dekalog" to ekspozycja przygotowana przez  Muzeum Kinematografii w Łodzi wspólnie z Wydawnictwem Skorpion, Studiem Filmowym Tor  oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Nazwisko Krzysztofa Kieślowskiego zna cały filmowy świat. 13 marca 2016 roku minie 20. rocznica Jego śmierci. Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców filmowych.

„Dekalog"  to dziesięcioodcinkowy cykl filmów zrealizowanych przez Telewizję Polską  oraz kinowe wersje dwóch jego odcinków tj. "Krótkiego filmu o zabijaniu" i "Krótkiego filmu o miłości". To najsłynniejszy cykl filmowy Krzysztofa Kieślowskiego. Twórca filmowego "Dekalogu" nie ferował wyroków, nie oceniał, nie udzielał odpowiedzi na stawiane w jego filmach ważne pytania. Traktował film jako rozmowę z widzem, którego zawsze traktował jak partnera. Sugerował mu, że poza codziennym pędem do kariery i materialnego dostatku jest jeszcze coś, co po drodze gubimy - podstawowe wartości, za którymi tęsknimy. Przypominał o rzeczach i prawdach istotnych. Nie bał się pokazywać zakłamania i podwójnej moralności. Poszczególne historie opowiadane w cyklu "Dekalog" pokazane zostały poprzez fotosy, werki, i inne materiały archiwalne.

Przewodnikiem po wystawie są  wypowiedzi twórców filmu przede wszystkim  Krzysztofa Kieślowskiego i  Krzysztofa Piesiewicza – autorów scenariusza, aktorów oraz współpracowników Reżysera.

Zapraszamy do podróży po "Świecie według Kieślowskiego" od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 16, a w soboty od 10 do 14. Wystawa czynna od 12 do 31 października.