Dekalog Kieślowskiego

Otwarta w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole wystawa „Świat według Kieślowskiego. Dekalog", to ekspozycja przygotowana przez łódzkie Muzeum Kinematografii. Nazwisko Krzysztofa Kieślowskiego zna cały filmowy świat. W przyszłym roku minie 20. rocznica jego śmierci i tą wystawą nasze muzeum niejako wybiega w przyszłość starając się przypomnieć najważniejszą część twórczości reżysera.

Wystawa jest poświęcona „Dekalogowi" - dziesięcioodcinkowemu serialowi filmowemu oraz kinowym wersjom dwóch jego odcinków - „Krótkiemu filmowi o zabijaniu" i „Krótkiemu filmowi o miłości". To najsłynniejszy cykl filmowy Krzysztofa Kieślowskiego, którego współautorem scenariusza był Krzysztof Piesiewicz, a twórcą muzyki Zbigniew Preisner. Tylko te nazwiska mówią same za siebie w światowym kinie XX w. Już pomysł przeniesienia na ekran niepodważalnych od tysięcy lat norm stanowiących podstawę etyki, które ludzie starają się przestrzegać, a jednocześnie od wieków, nieustannie je łamią, może wydawać się nie do zrealizowania. Jak to wyzwanie udało się pokonać można właśnie poznać na wystawie w kolskim muzeum. Przy okazji zobaczymy jak wyglądali przed laty najpopularniejsi dziś polscy aktorzy. - Chciałem pokazać, że każdego dnia stajemy przed koniecznością wyboru, i że to my sami jesteśmy za niego odpowiedzialni. Jednocześnie nie zdajemy sobie sprawy, że ów wybór prowadzi nas w określonym kierunku. Ignorujemy go niejako i dopiero później, rozważając nasze przeszłe życie, uświadamiamy sobie rozstrzygający charakter wyborów, których dokonaliśmy – powiedział Krzysztof Kieślowski.

Czynna do końca października w kolskim muzeum wystawa pokazuje poszczególne części cyklu poprzez fotosy i materiały archiwalne, a przewodnikiem po niej są wypowiedzi twórców filmu oraz aktorów i współpracowników reżysera. Zapraszamy do zwiedzania od poniedziałku do piątku od 8 do 16, a w soboty od 10 do 14.