Ogólnopolska konferencja naukowa o Janie Długoszu

Przedstawiciele naszego miasta - Grzegorz Mokrzycki - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła wraz z członkiniami zarządu stowarzyszenia Teresą Brzoską - radną Rady Miejskiej i Aliną Frątczak oraz Tomasz Nuszkiewicz - dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej w 600 rocznicę urodzin Jana Długosza, która odbyła się we Włocławku z inicjatywy Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego.

Najsłynniejszy z polskich kronikarzy w swoim pomnikowym dziele "Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego" pisząc po śmierci w 1370 r. o Kazimierzu Wielkim - "jedyny bowiem spośród wszystkich królów polskich nie tylko ożywił Królestwo Polskie nowymi siłami, ale także wzbogacił, uświetnił i wsławił wybudowaniem różnych wspaniałych murowanych kościołów, zamków, miast i dworów" wymienia wśród nich również "zamek i dwór w Kole". Temat spotkania „Jan Długosz – historyk, duchowny, geograf, dyplomata" zgromadził przedstawicieli świata nauki, którzy w swoich wystąpieniach przybliżyli zebranym fakty z biografii, poglądy, twórczość oraz wszechstronną działalność średniowiecznego dziejopisa.  Konferencja wpisuje się w obchody Roku Jana Długosza, którym Sejm RP ustanowił rok 2015. Rozpoczęła się od  wręczenia Jarosławowi Janczewskiemu Medalu Króla Kazimierza Wielkiego. Nagrodzony jest pasjonatem historii, twórcą imponującego zbioru numizmatycznego poświęconego Kazimierzowi Wielkiemu zawierającego również eksponaty z naszego miasta. Część konferencyjną spotkania prowadziła aktorka Aldona Orman.

Na zdjęciu kolscy uczestnicy konferencji z prowadzącą Aldoną Orman.Rozpoczął ją referat prof. dr. hab. Antoniego Barciaka  „Ocena polityki Kazimierza Wielkiego wobec Śląska przez Jana Długosza".  Stanowił obszerną charakterystykę władcy z jego zaletami i przywarami na tle ówczesnej sytuacji politycznej. Kolejne wystąpienie dr Barbary Kowalskiej  „Jan Długosz – między wiarą a polityką" ukazało wizerunek króla Władysława Jagiełły w ocenie  „ojca polskiej historiografii" jako chrześcijanina i patrioty. Autorka wskazała na wewnętrzne rozdarcie kronikarza, z jednej strony widzącego potrzebę utrwalenia wydarzeń spod Grunwaldu, z drugiej zaś ostrożnego w ocenie pobożności stron konfliktu polsko-krzyżackiego. Jolanta Majsiak w referacie  „Pielgrzymka Jana Długosza do Ziemi Świętej w 1450 r." przedstawiła szczegóły tej wyprawy, wskazała na jej czysto religijne pobudki, omówiła miejsca, które nasz kronikarz wówczas odwiedził. Pierwszą część konferencji zakończyła projekcja filmu poświęconego królowi Kazimierzowi Wielkiemu. W drugiej części konferencji jej uczestnicy mieli okazję wysłuchać referatu dr. Władysława Kubiaka na temat kultury średniowiecza opisanej w Rocznikach  Jana Długosza.  W swoim dziele ukazał on historię Polski w szerokim, międzynarodowym kontekście. Wykorzystał do jego stworzenia wiele dostępnych wówczas źródeł, jako wzór traktując Liwiusza. W Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego odnaleźć można wszystko to, co jest charakterystyczne dla kultury średniowiecza, m.in. uniwersalizm, wzorce rycerza i ascety. Jako kolejny wystąpił dr Tomasz Dziki z referatem „Powoływanie władcy w Rocznikach Jana Długosza". Przybliżył czynniki wpływające na to, że danej osobie w średniowieczu powierzano władzę. Ogólnie są nimi: dziedziczenie, desygnacja i elekcja, ale Jan Długosz wskazywał jeszcze na cechy charakteru. Za pożądane uznał mądrość, prawość, dzielność, cnotliwość, a także spryt i dowcip.  Wykładowca, przywołując przykłady z Długoszowego dzieła, przypomniał słuchaczom dzieje Lecha, Kraka, Wandy, Leszka i Piasta. Następnie dr Zdzisław Zasada wygłosił referat  „Turnieje rycerskie na ziemiach polskich od ich powstania do późnego średniowiecza".  Przybliżył w nim ten osobliwy sposób na zdobycie sławy. Ukazał, że na początku turnieje nie miały charakteru pojedynku, jak to możemy zaobserwować choćby w filmach historycznych, ale bardziej przypominały grę wojenną. Wygrywała w niej drużyna, która pojmała przeciwnika.  Pojedynki na kopie pojawiły się dopiero później. Takie rycerskie zawody trwały po kilka dni. Nierzadko towarzyszyły weselom czy chrzcinom. Wiązał się z nimi rozwój literatury, zwłaszcza romansów rycerskich, a to z kolei powodowało wzrost prestiżu turniejów.  Te rozgrywające się w czasach Jagiellonów opisał w swoich Rocznikach Jan Długosz.Szczególnie dużo uwagi poświęcił najsłynniejszemu rycerzowi polskiemu – Zawiszy Czarnemu z Garbowa.  Prelegent zauważył, że współcześnie odżyła tradycja turniejów rycerskich. Odbywa się ich w Polsce około pięćdziesięciu. Najbardziej znane są rozgrywane w Golubiu, Gniewie i Malborku. Jako ostatni w tej części konferencji wystąpił dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku – ks. dr Jacek Kędzierski. Wygłoszony przez niego referat nosił tytuł: „Jan Długosz – wychowawca i nauczyciel patronem szkoły katolickiej". Podsumowania konferencji dokonał ks. prof. dr hab. Marian Włosiński, a na jej zakończenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy".