Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

„POLA NEGRI. LEGENDA KINA" – NAJNOWSZA WYSTAWA W KOLSKIM MUZEUM

„POLA NEGRI. LEGENDA KINA" – NAJNOWSZA WYSTAWA W KOLSKIM MUZEUM


Nasze muzeum zaprasza na wystawę „Pola Negri. Legenda Kina". Ekspozycję przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy z Filmoteką Narodową w Warszawie oraz Instytutem Polskim w Düsseldorfie. Wystawa ukazuje drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Przybliża sylwetkę niezwykle popularnej aktorki, która rozpoczęła swoją karierę w epoce kina niemego, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego, zdołała podbić Amerykę, ale dla wielu ludzi zwłaszcza młodych, jest postacią nieznaną.

Pola Negri, jedna z największych gwiazd pochodzenia polskiego zrobiła w Hollywood oszałamiającą karierę. Aktorka zagrała w 63 filmach, w Polsce - w 8, większość nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Na wystawie można obejrzeć unikatowy zbiór zdjęć, programów filmowych, plakatów wydanych na świecie do filmów z udziałem Poli Negri. Ich autorami byli m.in. tacy artyści, jak Theo Matejko czy też jeden z najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiego ekspresjonizmu Josef Fenneker. Dlatego sama ich ekspozycja - ponad 60 sztuk stanowi niezwykły zbiór ukazujący rozwój plakatu filmowego przez blisko pięćdziesiąt lat. Do tej pory nigdzie nie zgromadzono w jednym miejscu tak wielu różnorodnych materiałów związanych z życiem i twórczością Poli Negri. Przewodnikiem po wystawie są teksty Wiesławy Czapińskiej, wybitnej znawczyni życia i twórczości Poli Negri, uzupełnieniem zaś wypowiedzi samej aktorki zawarte w "Pamiętniku gwiazdy". Kolskiej ekspozycji towarzyszy promocja najnowszej książki regionalisty Dariusza Racinowskiego - „Pobyt w Brdowie okazał się dla mnie najlepszym lekarstwem" Brdowskie korzenie i ślady Poli Negri. Bohaterka wystawy nazywała się bowiem naprawdę Apolonia Chałupiec i rodzinnie była związana z Ziemią Kolską, a zwłaszcza Brdowem, w którym często spędzała wakacje. Wernisaż wystawy połączony z promocją książki odbędzie się w najbliższy poniedziałek 18 lipca o godz. 13 w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przy ul. Kajki 44. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.