„POLA NEGRI. LEGENDA KINA" – NAJNOWSZA WYSTAWA W KOLSKIM MUZEUM

Nasze muzeum zaprasza na wystawę „Pola Negri. Legenda Kina". Ekspozycję przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy z Filmoteką Narodową w Warszawie oraz Instytutem Polskim w Düsseldorfie. Wystawa ukazuje drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Przybliża sylwetkę niezwykle popularnej aktorki, która rozpoczęła swoją karierę w epoce kina niemego, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego, zdołała podbić Amerykę, ale dla wielu ludzi zwłaszcza młodych, jest postacią nieznaną.

Pola Negri, jedna z największych gwiazd pochodzenia polskiego zrobiła w Hollywood oszałamiającą karierę. Aktorka zagrała w 63 filmach, w Polsce - w 8, większość nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Na wystawie można obejrzeć unikatowy zbiór zdjęć, programów filmowych, plakatów wydanych na świecie do filmów z udziałem Poli Negri. Ich autorami byli m.in. tacy artyści, jak Theo Matejko czy też jeden z najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiego ekspresjonizmu Josef Fenneker. Dlatego sama ich ekspozycja - ponad 60 sztuk stanowi niezwykły zbiór ukazujący rozwój plakatu filmowego przez blisko pięćdziesiąt lat. Do tej pory nigdzie nie zgromadzono w jednym miejscu tak wielu różnorodnych materiałów związanych z życiem i twórczością Poli Negri. Przewodnikiem po wystawie są teksty Wiesławy Czapińskiej, wybitnej znawczyni życia i twórczości Poli Negri, uzupełnieniem zaś wypowiedzi samej aktorki zawarte w "Pamiętniku gwiazdy". Kolskiej ekspozycji towarzyszy promocja najnowszej książki regionalisty Dariusza Racinowskiego - „Pobyt w Brdowie okazał się dla mnie najlepszym lekarstwem" Brdowskie korzenie i ślady Poli Negri. Bohaterka wystawy nazywała się bowiem naprawdę Apolonia Chałupiec i rodzinnie była związana z Ziemią Kolską, a zwłaszcza Brdowem, w którym często spędzała wakacje. Wernisaż wystawy połączony z promocją książki odbędzie się w najbliższy poniedziałek 18 lipca o godz. 13 w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przy ul. Kajki 44. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.