Zdzisław Beksiński  -  od fotografii do fotomontażu komputerowego

Wystawa ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Tworzą ją czarno-białe fotografie z wczesnego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., oraz komputerowe fotomontaże z dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa Ceramika. Wystawa uczestników pracowni ceramicznej MDK w Kole

Ceramika. Wystawa uczestników pracowni ceramicznej MDK w Kole

Wystawa powstała we współpracy z Arkadiuszem Gołębowskim, instruktorem pracowni ceramicznej Miejskiego Domu Kultury w Kole.

"Wszystkim nam, słowo ceramika kojarzy się z garncarstwem lub produkcją różnego rodzaju naczyń i przedmiotów z masy ceramicznej. Oczywiście jest to prawdą. Lecz w tym terminie, dla mnie osobiście, zawierają się jeszcze inne niesłychanie ważne elementy. Przede wszystkim niezależnie od tego, co się wykonuje, to praca w glinie posiada nieoceniony aspekt relaksu. Następną ważną sprawą jest poznawanie tego, co często drzemie na dnie naszej duszy. Odkrywanie niedocenianego, bywa że zamkniętego przez nas samych w naszym wewnętrznym wiezieniu - ARTYSTY ! Ale On może nigdy nie zostać uwolniony, ponieważ do tego potrzeba pewnych okoliczności i instrumentów sprawczych. Właśnie taką dogodną i przyjazną przestrzeń staramy się wykreować organizując warsztaty i zajęcia w pracowni ceramicznej. Podczas nich, w procesie zmagania się z "cierpliwą" materią gliny, powstają konkretne dzieła. Tu właśnie ten wewnętrzny, pomału odkrywany artysta, ma możliwość stawania się świadomym twórcą. To poprzez pracę, czyli proces twórczy, nasz artysta dzieli się ze światem swoją wrażliwością i pozostawia swój ślad na ziemi. I tak z upływem czasu, pomału dokonuje się przemiana - swoiste stwarzanie nowego człowieka. Dzięki temu, że "cierpliwość" gliny jest niewyczerpalna, okazuje się ona być najlepszym nauczycielem i terapeutą. Zapraszam więc do wspólnych poszukiwań wewnętrznego artysty podczas zajęć w pracowni ceramicznej."

Arkadiusz P. Gołębowski

Pracownia od wielu lat działa i pozwala odkryć w sobie twórcę i pokochać własnoręczne tworzenie dzieła. Uczestnicy pracowni tworzą w niej nie tylko przedmioty użytkowe, ale również dekoracyjne. Korzystając z różnych narzędzi i wykorzystując różne techniki zgłębiają tajemnice jakie skrywa w sobie glina i sposoby jej obróbki. Wśród wystawionych prac można zobaczyć zarówno powstałe z wykorzystaniem gipsowej formy, jak i budowane z tzw. wałeczków, czy powstałe na kole garncarskim. Różnorodność technik zdobienia ceramiki jest spora, spośród wielu odnajdziemy na wystawie ceramikę ozdobioną rytem, ażurem i oczywiście szkliwem. Wyjątkowe są prace powstałe przy wykorzystaniu techniki "raku", które także są prezentowane na tej wystawie.

Ekspozycja pokazuje prace nie tylko obecnych uczestników zajęć w pracowni. Oprócz dzieł instruktora - Arkadiusza Gołębowskiego swoje prace prezentują: Anna Miłkowska, Anna Klukaczyńska, Bożena Gronert – Ubych, Artur Słomski, Teresa Adamek, Teresa Głowacka, Olga Głowacka, Maria Żurawik, Ula Płoźińska, Iwona Adamek-Furmańska, Ilona Mazurkiewicz, Jacek Dziedziczak i Stach Dziedziczak. Każdy z artystów ma swój niepowtarzalny styl i ulubione techniki, które wykorzystuje przy tworzeniu kolejnych prac. Czasami inspiracją są liście spadłe z drzew, czasami zwierzę lub dzieła innych osób. Jednak aby rozwijać się twórczo potrzebny jest tzw. mistrz, który pomaga i wskazuje nowe drogi, a czasami uczy poprzez zadania tematu - jak wystawione maski z czerwonej gliny.

Prezentowa na wystawie prace wykonane są w większości przez grupę dorosłych, ale na zajęcia w pracowni przychodzą także dzieci. Wykonane przez najmłodszych artystów naczynia zajęły specjalnie przygotowaną dla nich gablotę.

_____________________________________________________________________________

wystawa czasowa | czas trwania: 30 września -  12 listopad 2016

wernisaż: 29 września 2016, sobota, godz. 17.00
wystawa w oparciu o pracę Pracowni Ceramicznej Miejskiego Domu Kultury w Kole i prywatne dzieła uczestników pracowni.

Partnerzy:

Pracownia Ceramiczna Miejskiego Domu Kultury w Kole

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2022

Template by Joomla Themes & Copywriter.