Wystawy czasowe Kolekcjonerzy w Muzeum - Kazimierz Wielki - monety i medale

Kolekcjonerzy w Muzeum - Kazimierz Wielki - monety i medale

Wystawa "Kazimierz Wielki - monety i medale" z cyklu kolekcjonerzy w Muzeum powstała we współpracy z Panem Jarosławem Janczewskim.

Kazimierz Wielki był jednym z władców, który najsilniej zapisał się w dziejach Polski i - co widzieli już potomni z perspektywy zaledwie kilkudziesięciu lat, jak i dostrzegalne jest z dzisiejszego, bez mała siedmiowiekowego dystansu - położyli najtęższe podwaliny pod rozwój Rzeczypospolitej. Również i nasze miasto jest nierozerwalnie związane z osobą ostatniego króla Piasta poprzez jego lokację w 1362 r. i wzniesienie przez niego zamku. Nic zatem dziwnego, że Kazimierz Wielki pozostaje jedną z najczęściej portretowanych postaci naszej historii.

Najnowsza wystawa Muzeum Technik Ceramicznych w Kole prezentuje największą w Polsce kolekcję numizmatyczną poświęconą temu wybitnemu władcy. Jej autorem jest Pan Jarosław Janczewski, niestrudzony zbieracz numizmatycznych pamiątek związanych z Kazimierzem Wielkim. Zwiedzających ekspozycję w kolskim muzeum, którą swoim honorowym patronatem objął burmistrz Stanisław Maciaszek, zaskoczy liczba medali, plakietek i odznak z wizerunkiem Kazimierza Wielkiego, które ukazały się z okazji "powtórnego pogrzebu" władcy w 1869 r., jak i w czasach PRL-u oraz w latach nam współczesnych, szczególnie z okazji obchodzonej kilka lat temu 700. rocznicy jego urodzin. Świadczy to o tym jak żywa wciąż jest pamięć o tym, który "zostawił Polskę murowaną" i jego wysoka ocena ze strony Polaków żyjących już w XXI wieku.

wystawa czasowa | czas trwania: 17 listopad 2016 - 31 stycznia 2017

wernisaż: 17 listopad 2016, czwartek, godz. 14.00