Zdzisław Beksiński  -  od fotografii do fotomontażu komputerowego

Wystawa ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Tworzą ją czarno-białe fotografie z wczesnego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., oraz komputerowe fotomontaże z dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle.

Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle.

Z okazji 80. urodzin Jerzego Hoffmana Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy ze Studiem Filmowym „Zodiak” Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie przygotowało wystawę monograficzną poświęconą twórczości jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina.

Na wystawie zobaczyć można zdjęcia z planów filmowych, przedstawiające Jerzego Hoffmana przy pracy z wybitnymi polskimi aktorami, operatorami filmowymi, scenografami. Jest to unikalny zbiór wcześniej niepublikowanych materiałów, które po raz pierwszy będzie można obejrzeć właśnie na wystawie w formie wielkoformatowych fotografii uzupełnionych o teksty wywiadów z Jerzym Hoffmanem przeprowadzonych przez Stanisława Zawiślińskiego.Wystawa ukazuje jego ogromny dorobek artystyczny, od pierwszych filmów dokumentalnych i fabularnych powstających we współpracy z Edwardem Skórzewskim, aż po wielkie produkcje filmowe, takie jak „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem” i „1920. Bitwa Warszawska”.

Jerzy Hoffman

Najbardziej znany z ekranizacji trylogii Henryka Sienkiewicza. Reżyser rozpoczął realizację projektu w roku 1969 filmem "Pan Wołodyjowski". Obraz zapoczątkował w życiu reżysera nową epokę realizacji wielkich widowisk filmowych. Kontynuacją zawodowego marzenia Jerzego Hoffmana był "Potop".  W 1975 roku "Potop" kandydował do Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, przegrał jednak z "Amarcordem" Federico Felliniego. Po długiej przerwie, w 1999 roku Hoffman ukończył realizację trzeciej i ostatniej części - "Ogniem i mieczem".

Artystyczne dokonania Jerzego Hoffmana zostały wyróżnione wieloma nagrodami i odznaczeniami. Reżyser otrzymał między innymi, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski i Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ma też na koncie Honorową Nagrodę za wkład w rozwój światowej kinematografii przyznaną na 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kijowie w 1999 roku. Cztery lata później na 28. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebrał nagrodę dodatkową Jury za upór i determinację w tworzeniu wielkich dzieł historycznych. Potem były "Orły 2006" przyznane za osiągnięcia życia przez Polską Akademię Filmową. Reżyser ma też swoją gwiazdę w łodzkiej Alei Gwiazd.

Inne filmy w jego dorobku reżyserskim to: "Stara baśń - kiedy słońce było Bogiem", "Trędowata", "Znachor" czy "Piękna nieznajoma". Najnowszą wielką produkcją historyczną Jerzego Hoffmana jest trójwymiarowa "Bitwa Warszawska 1920", przedstawiająca wydarzenia związane z "cudem nad Wisłą", kiedy to polskie wojska zatrzymały pod stolicą bolszewicki najazd.

_____________________________________________________________________________

wystawa czasowa | czas trwania: 3 marca 2017 - 10 kwietnia 2017

wystawa przygotowane przez Muzeum Kinematografii w Łodzi

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2022

Template by Joomla Themes & Copywriter.