Zdzisław Beksiński  -  od fotografii do fotomontażu komputerowego

Wystawa ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Tworzą ją czarno-białe fotografie z wczesnego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., oraz komputerowe fotomontaże z dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.

Archiwum wystawa "Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały". Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw

"Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały". Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza do zwiedzania wystawy Instytutu Pamięci Narodowej "Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały" uzupełnionej materiałami o por. Zygmuncie Wawrzyniaku "Sępie" - Kolskim Żołnierzu Niezłomnym i ks. prał. dr. Bogumile Kasprzaku - Kolskim Kapłanie Niezłomnym (ze zbiorów Pani Jadwigi Świgoniak).

„Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw”, to wystawa autorstwa dr Alicji Paczoskiej-Hauke przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy. Na 32 planszach zarysowano krótką charakterystykę najważniejszych organizacji konspiracyjnych i oddziałów zbrojnych polskiego podziemia niepodległościowego, działających w latach 1945–1954 w regionie kujawsko-pomorskim (teren ówczesnego województwa pomorskiego).

Zaprezentowano 90 dokumentów oraz około 180 zdjęć portretowych członków Pomorskiego Okręgu Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz żołnierzy lokalnych oddziałów zbrojnych, m.in.: Leona Mullera „Jędrusia", Jerzego Gadzinowskiego „Szarego", Antoniego Fryszkowskiego „Rysia", Stanisława Kamińskiego „Młota".

Większość prezentowanych na wystawie zdjęć nie była dotąd publikowana. Wiele z nich pochodzi od rodzin osób represjonowanych lub członków organizacji konspiracyjnych. Do realizacji wystawy wykorzystano także zbiory zgromadzone w archiwach IPN w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy i Poznaniu, a także Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek.

wystawa czasowa | czas trwania: 13 luty 2017 - 28 luty 2017

wystawa autorstwa dr Alicji Paczoskiej-Hauke przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy.

uzupełniona o materiały o por. Zygmuncie Wawrzyniaku "Sępie" - Kolskim Żołnierzu Niezłomnym i ks. prał. dr. Bogumile Kasprzaku - Kolskim Kapłanie Niezłomnym (ze zbiorów Pani Jadwigi Świgoniak).

Honorowy Patronat Burmistrza Miasta Koła