W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

 

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Otwarcie dwóch nowych wystaw czasowych

Otwarcie dwóch nowych wystaw czasowych

19 kwietnia o godz. 15.00 wspólnie z Kolskim Klubem Fotograficznym "fakt" i lokalnym kolekcjonerem Piotrem Śniegockim otworzyliśmy dwie wystawy czasowe.

Pierwszą prezentowana w pomieszczeniach przy wejściu jest wystawa fotograficzna "PORTRETY. Dzień Sztuki Kolskiej 2016", a drugą prezentowana w dwóch głównych salach wystawa pn. TADEUSZ KOŚCIUSZKO. W kręgu tradycji ludowej i narodowej.

Wystawa fotograficzna prezentuję tylko cześć portretów powstałych w studio fotograficznym Kolskiego Klubu Fotograficznego podczas Dnia Sztuki Kolskiej w roku 2016. Od 5 lat druga sobota maja jest dniem kiedy mieszkańcy naszego miasta mają szansę spotkać się z kulturą i sztuka na ulicy. Właśnie tego dnia rodzime szkoły i grupy artystyczne, instytucje kultury oraz twórcy indywidualni prezentują swoją twórczość i dorobek artystyczny, przeprowadzane są konkursy i warsztaty oraz kiermasze sztuki.

Plenerowe studio fotograficzne KKF Fakt, które pojawia się na tej właśnie imprezie jest świetną okazją dla mieszkańców miasta do zrobienia sobie zdjęcia portretowego, które jeśli pojawia się na wystawie można odkupić od klubu. Każde ze zdjęć prezentowane na wystawie sygnowane jest przez autora i wykonane tylko w jednej kopii.

Więcej informacji na temat wystawy TUTAJ

 


 

Jak rozwinęła się legenda Kościuszki i kosynierów? Czy w okolicach Koła przebywało wojsko pod dowództwem Kościuszki? Dlaczego jest on bohaterem narodowym nie tylko polaków? Na te pytania można znaleźć odpowiedź odwiedzając najnowszą wystawę czasową.

Inspiracją do jej powstania jest dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki i obchodzony Rok Tadeusza Kościuszki. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum im. Jerzego Dunin - Borkowskiego w Krośniewicach oraz kolskiego kolekcjonera Pana Piotra Śniegockiego i składa się zarówno z plansz tekstowo-ilustracyjnych, jak i licznych eksponatów.

Więcej informacji na temat wystawy TUTAJ

Zapraszamy do zaglądania na naszą stronę oraz Facebooka

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2021

Template by Joomla Themes & Copywriter.