Wernisaż wystawy Kolski New Lokk

20 lipca o godz. 15.00 wspólnie z kolekcjonerem Piotrem Śniegockim otworzyliśmy wystawę czasową pn. „W stylu picasso - Kolski New Look”. Będzie ją można podziwiać do 31 sierpnia 2017 r.

Kolski fajans kojarzony jest głównie z kwiatowymi wzorami znanymi z lat 80 i 90. Jednak zanim takie zdobienia pojawiły się na kolskich wyrobach także w naszej fabryce stosowane były wyraziste barwy, abstrakcyjne ornamenty, fikuśne detale skontrastowane z prostotą bazy, która jest charakterystyczna dla dizajnu lata 50. i 60. "Dziś pokazujemy inne oblicze kolskiego fajansu, dotychczas nieznane, niepokazywane ani razu, również dlatego, że nie było tak dużej ilości eksponatów, by wystawę urządzić. Teraz się to udało" – powiedział dyrektor Tomasz Nuszkiewicz. Na wystawie prezentowane jest ok 200 wyrobów z kolskiej fabryki nie tylko sygnowanych znakiem fabryki, ale również podpisanych przez malarki lub malarzy pracujący w fabryce. Dzięki temu, że artyści podpisywali swoje autorskie prace mogliśmy zaprezentować również ich indywidualne wzory. Wśród malarzy tworzących w tamtym okresie pojawia się znane z późniejszego okresu działania fabryki nazwisko Heleny Majewskiej, która w tym okresie zaczęła pracę w kolskiej fabryce. Innym znanym nazwiskiem jest Helena Teodorowicz, która w fabryce pracowała w latach 60-tych oraz Jerzy Busza.

Więcej informacji na temat wystawy tutaj.

Zapraszamy do zaglądania na naszą stronę oraz Facebooka.

24 lutego o godz. 13.00 wspólnie ze szczecińskim oddziałem Instytutu Etnologii i Archeologii Polskiej Akademii Naukotworzyliśmy wystawę czasową pn. „WIKINGOWIE W POLSCE? Zabytki skandynawskie z ziem polskich”. Będzie ją można podziwiać do 16 lipca 2017 r.