Ekspozycja prezentująca odkrycia dwóch sezonów wykopalisk archeologicznych prowadzonych na zamku w Kole w sierpniu 2019 r. i we wrześniu 2020 r. przez zespół naukowców z łódzkiej Pracowni Archeologicznej „Trecento” we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przedsięwzięciem kierowali dr Tomasz Olszacki i prof. Artur Różański. Prace wspomagał wiceprzewodniczący rady kolskiego muzeum Piotr Śniegocki. Badania finansował Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wystawa przygotowana specjalnie na rocznicę lokacji dokonanej przez króla Kazimierza Wielkiego, budowniczego warowni. Ważnym elementem wystawy są insygnia władzy: korona, berło i jabłko – wypożyczone z Kowala, rodzinnego miasta monarchy oraz możliwość zapoznania się z tekstem dokumentu lokacyjnego, jaki dla Koła wydał 18 lipca 1362 r. król Kazimierz Wielki. Pozostałą część ekspozycji stanowią znaleziska. Podczas prac przy najstarszej części zamku, którą są pozostałości wieży mieszkalnej (donżonu) znajdującej się w północnej części, czyli rezydencji królewskiej, w wapiennej wylewce fundamentowej znaleziono monetę - kazimierzowski kwartnik (półgrosz) wybity w mennicy krakowskiej w latach 1367 – 1370. Bardzo rzadko spotykany i krótko emitowany. Z postacią króla na awersie i piastowskim orłem na rewersie. Z kolei podczas kolejnych prac badawczych prowadzonych w otoczeniu zamku znaleziono tysiące eksponatów, m.in. fragmenty ceramiki, w tym renesansowych kafli piecowych i zamkowych dachówek, elementów metalowych, grotów do bełtów kusz oraz okuć rycerskich pasów. Najcenniejszy jest pierścień należący do dostojnika lub króla Kazimierza Jagiellończyka, który na naszym zamku spotykał się z rycerstwem i szlachtą.

Znaleziskom archeologicznym towarzyszy bogata część ikonograficzna pokazująca jak zmieniał się zamek i jego otoczenie na przestrzeni minionych wieków oraz koski fajans okolicznościowy z wcześniejszych rocznic lokacji miasta.

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Wernisaż wystawy Kolski New Lokk

Wernisaż wystawy Kolski New Lokk

20 lipca o godz. 15.00 wspólnie z kolekcjonerem Piotrem Śniegockim otworzyliśmy wystawę czasową pn. „W stylu picasso - Kolski New Look”. Będzie ją można podziwiać do 31 sierpnia 2017 r.

Kolski fajans kojarzony jest głównie z kwiatowymi wzorami znanymi z lat 80 i 90. Jednak zanim takie zdobienia pojawiły się na kolskich wyrobach także w naszej fabryce stosowane były wyraziste barwy, abstrakcyjne ornamenty, fikuśne detale skontrastowane z prostotą bazy, która jest charakterystyczna dla dizajnu lata 50. i 60. "Dziś pokazujemy inne oblicze kolskiego fajansu, dotychczas nieznane, niepokazywane ani razu, również dlatego, że nie było tak dużej ilości eksponatów, by wystawę urządzić. Teraz się to udało" – powiedział dyrektor Tomasz Nuszkiewicz. Na wystawie prezentowane jest ok 200 wyrobów z kolskiej fabryki nie tylko sygnowanych znakiem fabryki, ale również podpisanych przez malarki lub malarzy pracujący w fabryce. Dzięki temu, że artyści podpisywali swoje autorskie prace mogliśmy zaprezentować również ich indywidualne wzory. Wśród malarzy tworzących w tamtym okresie pojawia się znane z późniejszego okresu działania fabryki nazwisko Heleny Majewskiej, która w tym okresie zaczęła pracę w kolskiej fabryce. Innym znanym nazwiskiem jest Helena Teodorowicz, która w fabryce pracowała w latach 60-tych oraz Jerzy Busza.

Więcej informacji na temat wystawy tutaj.

Zapraszamy do zaglądania na naszą stronę oraz Facebooka.

24 lutego o godz. 13.00 wspólnie ze szczecińskim oddziałem Instytutu Etnologii i Archeologii Polskiej Akademii Naukotworzyliśmy wystawę czasową pn. „WIKINGOWIE W POLSCE? Zabytki skandynawskie z ziem polskich”. Będzie ją można podziwiać do 16 lipca 2017 r.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2022

Template by Joomla Themes & Copywriter.