Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Wernisaż wystawy Kolski New Lokk

Wernisaż wystawy Kolski New Lokk

20 lipca o godz. 15.00 wspólnie z kolekcjonerem Piotrem Śniegockim otworzyliśmy wystawę czasową pn. „W stylu picasso - Kolski New Look”. Będzie ją można podziwiać do 31 sierpnia 2017 r.

Kolski fajans kojarzony jest głównie z kwiatowymi wzorami znanymi z lat 80 i 90. Jednak zanim takie zdobienia pojawiły się na kolskich wyrobach także w naszej fabryce stosowane były wyraziste barwy, abstrakcyjne ornamenty, fikuśne detale skontrastowane z prostotą bazy, która jest charakterystyczna dla dizajnu lata 50. i 60. "Dziś pokazujemy inne oblicze kolskiego fajansu, dotychczas nieznane, niepokazywane ani razu, również dlatego, że nie było tak dużej ilości eksponatów, by wystawę urządzić. Teraz się to udało" – powiedział dyrektor Tomasz Nuszkiewicz. Na wystawie prezentowane jest ok 200 wyrobów z kolskiej fabryki nie tylko sygnowanych znakiem fabryki, ale również podpisanych przez malarki lub malarzy pracujący w fabryce. Dzięki temu, że artyści podpisywali swoje autorskie prace mogliśmy zaprezentować również ich indywidualne wzory. Wśród malarzy tworzących w tamtym okresie pojawia się znane z późniejszego okresu działania fabryki nazwisko Heleny Majewskiej, która w tym okresie zaczęła pracę w kolskiej fabryce. Innym znanym nazwiskiem jest Helena Teodorowicz, która w fabryce pracowała w latach 60-tych oraz Jerzy Busza.

Więcej informacji na temat wystawy tutaj.

Zapraszamy do zaglądania na naszą stronę oraz Facebooka.

24 lutego o godz. 13.00 wspólnie ze szczecińskim oddziałem Instytutu Etnologii i Archeologii Polskiej Akademii Naukotworzyliśmy wystawę czasową pn. „WIKINGOWIE W POLSCE? Zabytki skandynawskie z ziem polskich”. Będzie ją można podziwiać do 16 lipca 2017 r.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.