W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Wernisaż wystawy Kolski New Lokk

20 lipca o godz. 15.00 wspólnie z kolekcjonerem Piotrem Śniegockim otworzyliśmy wystawę czasową pn. „W stylu picasso - Kolski New Look”. Będzie ją można podziwiać do 31 sierpnia 2017 r.

Kolski fajans kojarzony jest głównie z kwiatowymi wzorami znanymi z lat 80 i 90. Jednak zanim takie zdobienia pojawiły się na kolskich wyrobach także w naszej fabryce stosowane były wyraziste barwy, abstrakcyjne ornamenty, fikuśne detale skontrastowane z prostotą bazy, która jest charakterystyczna dla dizajnu lata 50. i 60. "Dziś pokazujemy inne oblicze kolskiego fajansu, dotychczas nieznane, niepokazywane ani razu, również dlatego, że nie było tak dużej ilości eksponatów, by wystawę urządzić. Teraz się to udało" – powiedział dyrektor Tomasz Nuszkiewicz. Na wystawie prezentowane jest ok 200 wyrobów z kolskiej fabryki nie tylko sygnowanych znakiem fabryki, ale również podpisanych przez malarki lub malarzy pracujący w fabryce. Dzięki temu, że artyści podpisywali swoje autorskie prace mogliśmy zaprezentować również ich indywidualne wzory. Wśród malarzy tworzących w tamtym okresie pojawia się znane z późniejszego okresu działania fabryki nazwisko Heleny Majewskiej, która w tym okresie zaczęła pracę w kolskiej fabryce. Innym znanym nazwiskiem jest Helena Teodorowicz, która w fabryce pracowała w latach 60-tych oraz Jerzy Busza.

Więcej informacji na temat wystawy tutaj.

Zapraszamy do zaglądania na naszą stronę oraz Facebooka.

24 lutego o godz. 13.00 wspólnie ze szczecińskim oddziałem Instytutu Etnologii i Archeologii Polskiej Akademii Naukotworzyliśmy wystawę czasową pn. „WIKINGOWIE W POLSCE? Zabytki skandynawskie z ziem polskich”. Będzie ją można podziwiać do 16 lipca 2017 r.