Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa KOLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ

KOLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ

 

Z okazji Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości w naszym muzeum można obejrzeć wystawę "Kolskie drogi do Niepodległej" składającą się z ekspozycji kolekcjonerów Piotra Śniegockiego i Janusza Jaworskiego, zbiorów własnych muzeum oraz wystawy - "Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich". Wystawa odbywa się w ramach projektu "Zagrajmy jak w 1918" i została dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Wystawa składa się z trzech ekspozycji. Pierwsza poświęcona jest jednej z najkrwawszych operacji wojskowych I wojny światowej, „Operacji Łódzkiej 1914” a szczególnie jednej bitwie, która w dniach 14-16 listopada rozegrała się pod Chełmnem. Pamiątki tej bitwy znalezione przez Piotra Śniegockiego i Janusza Jaworskiego na polach działań wojennych jak elementy mundurów i łuski nabojów. Druga obejmuje pamiątki związane z Józefem Piłsudskim i jego żołnierzami, którzy pochodzili z naszego regionu. Obie ekspozycje uzupełnione zostały o plansze z tekstami poetyckimii i wspomnieniami stworzonymi w okopach przez piłsudczyków.  W  utworach  tych znajdujemy  nadzieje  związane z wyzwoleniem Polski, ale i dopadające żołnierzy zwątpienie. W poezji i prozie legionistów czytamy o bliskości śmierci, z którą żołnierze radzili sobie na różne sposoby – przypominaniem sensu poświęcenia, albo ucieczką w drwinę, żart. Ilustracją utworów poetyckich i wspomnieniowych są archiwalne fotografie scen z życia legionistów.


wystawa czasowa | czas trwania: 9 listopada 2017 - 31 stycznia 2018

wernisaż: 9 listopad 2017 / czwartek, godz. 14.00

Ekspozycja w ramach projektu "Zagrajmy jak w 1918"

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa"

Patronat Honorowy Poseł na Sejm RP Leszek Galemba


wystawa czasowa | czas trwania: 20 grudnia 2017 - 18 luty 2018

wernisaż: 4 stycznia 2018 / czwartek, godz. 15.00

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.