Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Wystawy czasowe Moja Afryka - Kenia 2018

Moja Afryka - Kenia 2018

Autorska wystawa fotograficzna Dariusza Tulei - Moja Afryka - Kenia 2018

 

Jego podróże po Afryce zaczęły się od udziału w misjach „Okuliści dla Afryki” w Kamerunie w 2014 i 2015 r. W tym roku autor zabiera nas w kolejne miejsce na tym kontynencie.

 

Jak wspominał autor na poprzedniej wystawie:


„Podczas obu wyjazdów: pierwszego, krótszego - dwutygodniowego, oraz drugiego, trwającego cztery tygodnie, miałem wyjątkową możliwość zapoznania się z prawdziwą Afryką. Poznałem tam niezwykłych ludzi, misjonarki i misjonarzy, którzy pełnią swoją posługę w wyjątkowo trudnych warunkach, ale to materiał na osobną opowieść…

Poznałem też Afrykę, prawdziwą: fascynującą, piękną i bezwzględną. Począwszy od stolicy kraju, Yaounde, w której miałem możliwość być kilkakrotnie, po głęboką dżunglę, tam, gdzie kończy się świat, gdzie nie sięga cywilizacja, gdzie kończą się drogi i dalej już są tylko ścieżki wydeptane przez dzikie zwierzęta, gdzie rządzą prawa buszu i Pigmeje…”

 

Te podróże przerodziły się w fascynację tym kontynentem, przyrodą, zwierzętami i ludźmi.


Wystawa Moja Afryka- Kenia 2018

 

„Na początku 2018 r wybrałem się kolejny raz do Afryki, tym razem turystycznie, tym razem do Kenii. Uczestniczyłem w safari na terenie jednego z największych Paków Narodowych na świecie Tsavo, a dokładnie Tsavo East – terytorium o powierzchni 13 747 km², na którym żyje sobie swobodnie w naturalnych warunkach wiele gatunków zwierząt, oraz eksplorowałem w czasie odpływu rafy w pobliżu Diani Beach.”

 

 


W tym parku ochroną objęto różnorodne gatunki, w tym także te mniej popularne czy rzadziej spotykane. Na terenie parku można spotkać Wielką Piątkę, czyli słonia, lwa, nosorożca, bawoła i lamparta oraz sporo gatunków ptaków. Oprócz zdjęć małp, ptaków, i zwierząt z wielkiej piątki, w tym czerwonych słoni - charakterystyczne dla tego Parku - „upolowanych” w trakcie safari zobaczymy na wystawie kilka zdjęć z wioski Masajów, którzy należą do najlepiej znanych ludów afrykańskich. Ten dumny i wojowniczy lud stara się żyć według starych tradycji i obyczajów. Mieszkają w tzw. bomach, wioskach w formie koła, otoczonych gałęziami z ciernistych krzewów. Jedna wioska to jedna rodzina, czyli ojciec, jego 10 żon i dzieci. Ponoć jedna żona „kosztuje” 10 krów. Odwiedzający mogą zajrzeć do niewielkiej glinianej chatki oraz obejrzeć tradycyjny taniec (podskoki) wykonywany przy akompaniamencie kobiet.

Zapraszamy do obejrzenia naszej ekspozycji.

_____________________________________________________________________________

wystawa czasowa | czas trwania: 12 marca - 15 kwietnia 2018

wernisaż: 14 marca 2018 / czwartek, godz. 15.30
Organizatorzy: Dariusz Tuleja i Kolski Klub Fotograficzny "FAKT" im. prof. dr Tadeusza Cypriana


Ochroną objęto tutaj różnorodne gatunki, w tym także te mniej popularne czy rzadziej spotykane.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.