W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Polska Wielkanoc - otwarcie wystawy

Otwarcie wystawy "Polska Wielkanoc"

W dniu 21 marca o godz. 14.00 w siedzibie naszego muzeum otworzyliśmy nową wystawę "Polska Wielkanoc". Tego dnia po wystawie oprowadzała dr Barbara Chlebowska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza ekspozycja obejmuje rzeźby artystów ludowych prezentujących tematyk Wielkanocną. Druga odnosi się do tradycji wielkanocnych i przedstawia rzeczy związane z obrzędami jak wózki kurcarzy, czy sikawki dyngusowe i palmy wielkanocne. Jednak główną atrakcją tej wystawy są pisanki pochodzące nie tylko z Polski, ale też z Lwowa i Huculszczyzny - obecnego pogranicza ukraińskiego. Wystawę można oglądać do 12 maja 2018 r.

____________________________________________________________________________

Kurator wystawy: dr. Barbara Chlebowska (Dział Wierzeń, Obrzędów i Folkloru - Muzeum Archologicznego i Etnograficznego w Łodzi)

Eksponaty wystawy „Polska Wielkanoc” pochodzą:
– Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

– Muzeum w Łęczycy