Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Polska Wielkanoc - otwarcie wystawy

Polska Wielkanoc - otwarcie wystawy

Otwarcie wystawy "Polska Wielkanoc"

W dniu 21 marca o godz. 14.00 w siedzibie naszego muzeum otworzyliśmy nową wystawę "Polska Wielkanoc". Tego dnia po wystawie oprowadzała dr Barbara Chlebowska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza ekspozycja obejmuje rzeźby artystów ludowych prezentujących tematyk Wielkanocną. Druga odnosi się do tradycji wielkanocnych i przedstawia rzeczy związane z obrzędami jak wózki kurcarzy, czy sikawki dyngusowe i palmy wielkanocne. Jednak główną atrakcją tej wystawy są pisanki pochodzące nie tylko z Polski, ale też z Lwowa i Huculszczyzny - obecnego pogranicza ukraińskiego. Wystawę można oglądać do 12 maja 2018 r.

____________________________________________________________________________

Kurator wystawy: dr. Barbara Chlebowska (Dział Wierzeń, Obrzędów i Folkloru - Muzeum Archologicznego i Etnograficznego w Łodzi)

Eksponaty wystawy „Polska Wielkanoc” pochodzą:
– Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

– Muzeum w Łęczycy

– Muzeum Technik Ceramicznych w Kole

– Pani Teresy Brzoskiej

Pani Teresy Głowackiej

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.