Jesteś tutaj: Archiwum wystawa W kuchni mojej babci

W kuchni mojej babci

W kuchni mojej babci - wystawa przedmiotów codziennego użytku wyprodukowanych w kolskiej fabryce fajansu w latach 1945 -1962 w Muzeum Technik Ceramicznych od 9 lipca do 1 września 2018 r.

W tym roku zapraszamy do kuchni naszych babć. Nowa wystawa prezentować będzie przedmioty codziennego użytku wyprodukowane w kolskiej fabryce fajansu w latach 1945 - 1962.

Po okresie okupacji, już 1 lutego załoga wróciła do fabryki i wznowiła produkcję. Borykając się trudnościami materiałowymi produkują wyroby ceramiczne potrzebne każdej gospodyni w kuchni i pokoju. Wyroby tanie, słabszej trwałości, ubożej zdobione, ale potrzebne na co dzień.

Fajans kolski

„Hand Printet” w sygnaturach ukazał się po 1974, ale rzeczywiste „ręcznie malowane” to okres powojenny. Malarka biorąc wypalony biskwit malowała go od początku do końca, przekazując do szkliwienia. I to jest piękne w tych wyrobach, bo stawiając kilka wyrobów, nie ma dwóch jednakowych.

Fajans kolski

Przedmioty które szybko się niszczyły lub opatrzyły przy dobrych układach trafiały na strych, i dzięki temu możemy je teraz zaprezentować.

______________________________________________________

Wernisaż: 11 lipca 2018 r. godz. 14.00

Lokalizacja: Siedziba muzeum (ul. Kajki 44)