Dzieje miasta związane są z osobami je zamieszkującymi.
Czasami związani są oni z miastem od chwili urodzenia, czasami to los sprowadza ich w dane miejsce, część tych osób pozostawia ślad w historii danego miejsca poprzez swoje działania. Tak, też było w przypadku 5 osób - Władysława Klimaszewskiego, Michała  Ostrowskiego, Władysława Krzyckiego, Stefana Grabowskiego i Michała Beksiaka, którzy w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełnili funkcję Burmistrza i wpływali na miasto oraz jego mieszkańców.

POWIĘKSZAJĄ SIĘ ZBIORY MUZEUM

Dzięki Panu Jarosławowi Kawce, dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zbiory naszego muzeum powiększyły się o nowe eksponaty kolskiego fajansu. Są to w większości okolicznościowe wyroby, tworzone na potrzeby kolejnych Biegów Warciańskich, Biegów "Kolska Patera", ale także np. meczu bokserskiego Polska - Węgry w Koninie z 1982 r. czy Spadochronowych Mistrzostw Polski Juniorów. Ciekawa jest pięknie zdobiona ceramika na jubileusze 130 lat zakładu fajansu w Kole oraz 625 lat miasta Koła. Wśród przekazanych eksponatów znajdują się także medale z porcelitu robione w zakładach ceramiki sanitarnej. Będą uzupełnieniem planowanej na wakacje wystawy "Ceramika spod znaku pingwina".