Bajkowy świat zabawek

31 marca br. otwarto nową wystawę czasową zatytułowaną: "Bajkowy świat zabawek". Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Na ekspozycji prezentowane są zabawki bardzo różnorodne, zarówno pod względem szaty graficznej jak i wykonania. Pochodzą z byłych i obecnych (bardzo niewielu) spółdzielni zabawkarskich. Mamy plastikowe zabawki z Bydgoskiej spółdzielni "Synteza", metalowe z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich, czy drewniane samochody ciężarowe o różnych rozmiarach ze spółdzielni "Strykowianka" ze Strykowa.

Niejeden tata czy nawet dziadek, na wystawie odnajdzie zabawki swojego dzieciństwa. Obejrzeć można również, wytwory nowoczesnych pracowni artystycznych, lalki wykonane przez Martę Miśniakiewicz z Lublina (szlachcianki), czy Danutę Lędzion.

Są też zabawki etnograficzne. Reprezentują wszystkie ośrodki zabawkarstwa ludowego w Polsce. Są żywieckie koniki i ptaszki, są leżajskie bryczki i karety, schodzące ludziki, karuzele i ptaki – klepaki.

Samochody, misie, lalki, mebelki to kolejne zabawki, które obejrzymy na tej niezwyklej wystawie. Niektóre z zabawek, jak metalowe samochody z lat 50. produkowane w Częstochowskich Zakładach Zabawkarskich są obecnie perełkami na rynku kolekcjonerskim.

Choć wystawa skierowana jest głównie do najmłodszych, to z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dorośli będą mieli możliwość przenieść się na chwilę do czasów swojego dzieciństwa.