Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Półkolonie "Lato w muzeum"

Półkolonie "Lato w muzeum"

W dniach od 20 do 23 lipca kolskie muzeum zorganizowało letnie półkolonie dla dzieci z kolskich szkół. Założeniem organizatorów było przekazanie dzieciom wiadomości poprzez zabawę i rozrywkę. Pierwszy dzień minął na zwiedzaniu zabytków miasta. Odwiedzono Ratusz i wieżę, kościół farny oraz kościół i klasztor oo. Bernardynów, gdzie gości przyjął O. gwardian Stanislaw Górka, który w sposób niezwykle interesujący opowiedział o historii klasztoru oprowadzając zebranych po zakamarkach klasztornego kompleksu, w tym również po podziemiach. Na zmęczoną grupę czekał ciepły posiłek w klasztornym refektarzu.

 

W drugim dniu okolice muzeum zamieniły się w indiańską wioskę. Dzieci podziwiały indiańskie tańce, samemu próbując, w nich, swoich sił. Goście przybliżyli historię i kulturę indian Ameryki Północnej. Na zakończenie było strzelanie z łuku, z dmuchawki i inne “indiańskie zabawy” przy których miluśińscy miło spędzili drugi dzień kolonii.

Dzień trzeci poświęcony był przybliżeniu dwóch zawodów: piekarza i szewca. Dzięki uprzejmości Państwa Edwarda i Jolanty Walkowiaków dzieci obejrzały proces produkcji chleba kosztując słodkich przysmaków. Następnie muzeum odwiedził szewc Pan Wojciech Wapiński z którego zbiorów eksponaty prezentowane są na wystawie w muzeum. Przybliżył tajniki szewskiego fachu i na oczach zaciekawionych dzieci naprawiał obuwie, które przynieśli uczestnicy półkolonii.

Ostatnim akcentem wypoczynku była wycieczka wyjazdowa do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, które dzięki uprzejmości tamtejszej dyrekcji udało się zwiedzić bezpłatnie. Po ekspozycjach oprowadzał gości przewodnik. Mali muzealnicy zwiedzili wystawę dotyczącą historii Kalisza oraz bursztynowego szlaku. Po budynku głównym muzeum przyszedł czas na odwiedzenie Skansenu Archeologicznego na Zawodziu, który jest częścią kaliskiego muzeum.

Do grodu “na Zawodziu” wchodzi się przez bramę wejściową z palisadą i ostrokołem oraz prowadzącym do niej drewnianym mostem. W ciągu zachowanego do dzisiaj wału obronnego powstała drewniana, dwupoziomowa wieża obronna z palisadą, a nieco dalej odbudowano fragment dawnych umocnień, za pomocą którego prezentowana jest technika budowy obwałowań. Z kolei na terenie wnętrza grodu “mali muzealnicy” podziwiali zrekonstruowane fundamenty i część przyziemną romańskiej kolegiaty wzniesionej w połowie XII w. W celu ukazania zabudowy mieszkalnej postawiono wewnątrz grodu siedem budynków różniących się od siebie wielkością, techniką konstrukcji ścian (sumikowo-łątkowa, palisadowa i zrębowa) oraz pokryciem dachów (słoma i glina oraz dranice). Dzieci z zaciekawieniem słuchali opowieści o średniowiecznym grodzie. Odtworzono też grób kurhanowy z czasów plemiennych (z VII w.). Na terenie Rezerwatu Archeologicznego dzieci obejrzały również przeniesiony z pobliskiego Starego Miasta – drewniany budynek mieszkalny pochodzący z końca XVIII w., w którym zorganizowana została wystawa etnograficzna. Była to z pewnością wspaniała lekcja historii.

Udział w półkoloniach był bezpłatny. O przyjęciu decydowała kolejność zgłoszeń. Dziećmi zajmowała się wykwalifikowana kadra opiekunów.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.