"Magiczny Lechistan" to wystawa składająca się z dwudziestu dwu obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Wystawy stałe „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze” im. Czesława Freudenreicha

„Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze” im. Czesława Freudenreicha

Ekspozycja „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze” im. Czesława Freudenreicha (1873 – 1939) prezentuje najbardziej charakterystyczne przykłady kolskich wyrobów fajansowych. Przedstawia przede wszystkim ceramikę produkowaną w okresie zarządzania fabryką przez rodzinę Freudenreichów – od 1842 do 1939 r., z czasów okupacji hitlerowskiej – od 1939 r. do 1945 r. oraz powojennych.

 

 

 

 

Oprócz wyrobów Fabryki Fajansu w Kole na planszach wystawowych prześledzić można losy fabryki i jej właścicieli, w tym Czesława Freudenreicha, który był ostatnim przedwojennym właścicielem fabryki fajansu w Kole, prekursor zbiorów kolskiej ceramiki oraz inicjator powstania muzeum w Kole i podejmowania działań związanych z ochroną zabytków naszego miasta, wielki społecznik i patriota. Został zamordowany przez Niemców wraz z córką Krystyną 10 listopada 1939 r.

_____________________________________________________________________________

wystawa stała | czas trwania: od 10 listopada 2015 r.

Poddasze w Ratuszu Miejskim w Kole

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2023

Template by Joomla Themes & Copywriter.