W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Wystawy stałe „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze” im. Czesława Freudenreicha

Ekspozycja „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze” im. Czesława Freudenreicha (1873 – 1939) prezentuje najbardziej charakterystyczne przykłady kolskich wyrobów fajansowych. Przedstawia przede wszystkim ceramikę produkowaną w okresie zarządzania fabryką przez rodzinę Freudenreichów – od 1842 do 1939 r., z czasów okupacji hitlerowskiej – od 1939 r. do 1945 r. oraz powojennych.

Oprócz wyrobów Fabryki Fajansu w Kole na planszach wystawowych prześledzić można losy fabryki i jej właścicieli, w tym Czesława Freudenreicha, który był ostatnim przedwojennym właścicielem fabryki fajansu w Kole, prekursor zbiorów kolskiej ceramiki oraz inicjator powstania muzeum w Kole i podejmowania działań związanych z ochroną zabytków naszego miasta, wielki społecznik i patriota. Został zamordowany przez Niemców wraz z córką Krystyną 10 listopada 1939 r.

wystawa stała | czas trwania: od 10 listopada 2015 r.

Poddasze w Ratuszu Miejskim w Kole