Wycieczka z okazji 65. rocznicy wyzwolenia miasta

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaakcentowało 65. rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej organizując w dniu 20 stycznia br., dla uczniów kolskich szkół, historyczną wycieczkę objazdową, która wpisała się w program ferii zimowych. Najpierw odwiedzono cmentarz wojenny, gdzie Pan Kazimierz Kasperkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą przedstawił historię wyzwolenia miasta oraz dzieje cmentarza. Oddano hołd poległym żołnierzom poprzez złożenie pamiątkowej wiązanki i zapalenie zniczy. Następnie wyruszono szlakiem kolskich umocnień polowych z okresu II Wojny Światowej, gdzie przewodnikiem był Pan Szymon Czerwiński. Dzieci z zaciekawieniem słuchali opowieści i sami przyznali, że nawet nie zdawali sobie sprawy, że czasem obok ich miejsca zamieszkania znajduje się bunkier. Wycieczkę zakończono zwiedzaniem muzeum.

Trzeba najmłodszemu pokoleniu przybliżać nasza historię. Szczególnie jeśli wiąże się ona z ważnymi dla społeczności lokalnej rocznicami. Myślę, że dzieci, z tej lekcji w terenie, wyniosą pewien zasób wiedzy i świadomości historycznej – powiedział Krzysztof Witkowski, dyrektor muzeum.