Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa Kolekcjonerzy w Muzeum - Kazimierz Wielki - monety i medale

Kolekcjonerzy w Muzeum - Kazimierz Wielki - monety i medale

Wystawa "Kazimierz Wielki - monety i medale" z cyklu kolekcjonerzy w Muzeum powstała we współpracy z Panem Jarosławem Janczewskim.

Kazimierz Wielki był jednym z władców, który najsilniej zapisał się w dziejach Polski i - co widzieli już potomni z perspektywy zaledwie kilkudziesięciu lat, jak i dostrzegalne jest z dzisiejszego, bez mała siedmiowiekowego dystansu - położyli najtęższe podwaliny pod rozwój Rzeczypospolitej. Również i nasze miasto jest nierozerwalnie związane z osobą ostatniego króla Piasta poprzez jego lokację w 1362 r. i wzniesienie przez niego zamku. Nic zatem dziwnego, że Kazimierz Wielki pozostaje jedną z najczęściej portretowanych postaci naszej historii.

Najnowsza wystawa Muzeum Technik Ceramicznych w Kole prezentuje największą w Polsce kolekcję numizmatyczną poświęconą temu wybitnemu władcy. Jej autorem jest Pan Jarosław Janczewski, niestrudzony zbieracz numizmatycznych pamiątek związanych z Kazimierzem Wielkim. Zwiedzających ekspozycję w kolskim muzeum, którą swoim honorowym patronatem objął burmistrz Stanisław Maciaszek, zaskoczy liczba medali, plakietek i odznak z wizerunkiem Kazimierza Wielkiego, które ukazały się z okazji "powtórnego pogrzebu" władcy w 1869 r., jak i w czasach PRL-u oraz w latach nam współczesnych, szczególnie z okazji obchodzonej kilka lat temu 700. rocznicy jego urodzin. Świadczy to o tym jak żywa wciąż jest pamięć o tym, który "zostawił Polskę murowaną" i jego wysoka ocena ze strony Polaków żyjących już w XXI wieku.

_____________________________________________________________________________

wystawa czasowa | czas trwania: 17 listopad 2016 - 31 stycznia 2017

wernisaż: 17 listopad 2016, czwartek, godz. 14.00
wystawa w oparciu o kolekcję Rafała Marciniaka

Honorowy Patronat Burmistrza Miasta Koła

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.