Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle.

Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle.

Z okazji 80. urodzin Jerzego Hoffmana Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy ze Studiem Filmowym „Zodiak” Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie przygotowało wystawę monograficzną poświęconą twórczości jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina.

Na wystawie zobaczyć można zdjęcia z planów filmowych, przedstawiające Jerzego Hoffmana przy pracy z wybitnymi polskimi aktorami, operatorami filmowymi, scenografami. Jest to unikalny zbiór wcześniej niepublikowanych materiałów, które po raz pierwszy będzie można obejrzeć właśnie na wystawie w formie wielkoformatowych fotografii uzupełnionych o teksty wywiadów z Jerzym Hoffmanem przeprowadzonych przez Stanisława Zawiślińskiego.Wystawa ukazuje jego ogromny dorobek artystyczny, od pierwszych filmów dokumentalnych i fabularnych powstających we współpracy z Edwardem Skórzewskim, aż po wielkie produkcje filmowe, takie jak „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem” i „1920. Bitwa Warszawska”.

Jerzy Hoffman

Najbardziej znany z ekranizacji trylogii Henryka Sienkiewicza. Reżyser rozpoczął realizację projektu w roku 1969 filmem "Pan Wołodyjowski". Obraz zapoczątkował w życiu reżysera nową epokę realizacji wielkich widowisk filmowych. Kontynuacją zawodowego marzenia Jerzego Hoffmana był "Potop".  W 1975 roku "Potop" kandydował do Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, przegrał jednak z "Amarcordem" Federico Felliniego. Po długiej przerwie, w 1999 roku Hoffman ukończył realizację trzeciej i ostatniej części - "Ogniem i mieczem".

Artystyczne dokonania Jerzego Hoffmana zostały wyróżnione wieloma nagrodami i odznaczeniami. Reżyser otrzymał między innymi, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski i Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ma też na koncie Honorową Nagrodę za wkład w rozwój światowej kinematografii przyznaną na 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kijowie w 1999 roku. Cztery lata później na 28. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebrał nagrodę dodatkową Jury za upór i determinację w tworzeniu wielkich dzieł historycznych. Potem były "Orły 2006" przyznane za osiągnięcia życia przez Polską Akademię Filmową. Reżyser ma też swoją gwiazdę w łodzkiej Alei Gwiazd.

Inne filmy w jego dorobku reżyserskim to: "Stara baśń - kiedy słońce było Bogiem", "Trędowata", "Znachor" czy "Piękna nieznajoma". Najnowszą wielką produkcją historyczną Jerzego Hoffmana jest trójwymiarowa "Bitwa Warszawska 1920", przedstawiająca wydarzenia związane z "cudem nad Wisłą", kiedy to polskie wojska zatrzymały pod stolicą bolszewicki najazd.

_____________________________________________________________________________

wystawa czasowa | czas trwania: 3 marca 2017 - 10 kwietnia 2017

wystawa przygotowane przez Muzeum Kinematografii w Łodzi

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.