Archiwum wystawa Projekt współczesnego banknotu lokalnego

Projekt współczesnego banknotu lokalnego

Dla uczczenia jubileuszu stulecia emisji kolskich banknotów SKO działające w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole wraz z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz kolskim oddziałem PKO BP zorganizowali ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych na projekt współczesnego banknotu lokalnego. Wystawę prezentującą prace nadesłane na konkurs i prezentowaną w Ratuszu Miasta Koła honorowym patronatem objął Stanisław Maciaszek Burmistrz Miasta Koła.

Poprzez konkurs, na który napłynęło 86 prac nawiązano do faktu, iż to właśnie Koło jako pierwsze wyemitowało polskie znaki pieniężne. Wyboru laureatów konkursu dokonała komisja konkursowa w składzie: Grzegorz Kozłowski i Andżelika Gutowska z Oddziału I PKO BP w Kole, Grażyna Trocińska z SKO Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole oraz Tomasz Nuszkiewicz z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Podczas I Wojny Światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. pieniądz zastępczy. Tak też uczynił Magistrat Miasta Koła emitując serię banknotów lokalnych o nominale 10, 20 i 40 groszy, zdobionych ryciną królewskiego zamku kolskiego. Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które w zależności od zaboru określały nominał w kopiejkach lub fenigach. Ta kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były przecież narodowe nominały walutowe. W 1918 r., już w Polsce Niepodległej kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. W bardzo cenionym przez kolekcjonerów albumie „Pamiątki Wojenne” (Warszawa 1918) o emisji tej napisano: „Magistrat miasta Koła, idąc za ogólnym prądem walki z brakiem drobnych, wypuścił dwie edycje znaków pieniężnych. Pochlebna dbałość miasta o wygląd dokumentów, zaopatrzonych jego pieczęcią, w tym wypadku, służyć może za wzór. Po projekt zwrócono się do jednego z artystów malarzy, który wykonaniem powierzonego obie zadania przysłużył się miastu dając piękną i godną pamiątkę chwili”. Nazwisko projektanta bonów nie jest znane (choć po inicjałach umieszczonych na nich można się domyślać, że był nim E. Trojanowski - twórca związany z fabryką fajansu Czesława Freudenreicha), a i samych bonów kolskiej emisji zachowało się bardzo niewiele. Na rynku numizmatycznym są one wyjątkową rzadkością.

wystawa czasowa | czas trwania: 24 kwietnia 2017 - 15 maja 2017

Wystawa w gotyckich piwnicach Ratusza Miejskiego w Kole