Ekspozycja prezentująca odkrycia dwóch sezonów wykopalisk archeologicznych prowadzonych na zamku w Kole w sierpniu 2019 r. i we wrześniu 2020 r. przez zespół naukowców z łódzkiej Pracowni Archeologicznej „Trecento” we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przedsięwzięciem kierowali dr Tomasz Olszacki i prof. Artur Różański. Prace wspomagał wiceprzewodniczący rady kolskiego muzeum Piotr Śniegocki. Badania finansował Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wystawa przygotowana specjalnie na rocznicę lokacji dokonanej przez króla Kazimierza Wielkiego, budowniczego warowni. Ważnym elementem wystawy są insygnia władzy: korona, berło i jabłko – wypożyczone z Kowala, rodzinnego miasta monarchy oraz możliwość zapoznania się z tekstem dokumentu lokacyjnego, jaki dla Koła wydał 18 lipca 1362 r. król Kazimierz Wielki. Pozostałą część ekspozycji stanowią znaleziska. Podczas prac przy najstarszej części zamku, którą są pozostałości wieży mieszkalnej (donżonu) znajdującej się w północnej części, czyli rezydencji królewskiej, w wapiennej wylewce fundamentowej znaleziono monetę - kazimierzowski kwartnik (półgrosz) wybity w mennicy krakowskiej w latach 1367 – 1370. Bardzo rzadko spotykany i krótko emitowany. Z postacią króla na awersie i piastowskim orłem na rewersie. Z kolei podczas kolejnych prac badawczych prowadzonych w otoczeniu zamku znaleziono tysiące eksponatów, m.in. fragmenty ceramiki, w tym renesansowych kafli piecowych i zamkowych dachówek, elementów metalowych, grotów do bełtów kusz oraz okuć rycerskich pasów. Najcenniejszy jest pierścień należący do dostojnika lub króla Kazimierza Jagiellończyka, który na naszym zamku spotykał się z rycerstwem i szlachtą.

Znaleziskom archeologicznym towarzyszy bogata część ikonograficzna pokazująca jak zmieniał się zamek i jego otoczenie na przestrzeni minionych wieków oraz koski fajans okolicznościowy z wcześniejszych rocznic lokacji miasta.

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa Pałac Raczyńskich w Rogalinie - poplenerowa wystawa fotograficzna

Pałac Raczyńskich w Rogalinie - poplenerowa wystawa fotograficzna

 

W listopadzie zeszłego roku odwiedziliśmy Pałac w Rogalinie,  aby pozwiedzać oraz oddać się naszej pasji jaką jest fotografowanie. Efekty tego pleneru można podziwiać na naszej wystawie prezentowanej w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole od 20 grudnia 2017 r, do 18 lutego 2018 r.

 

 

Architektura, a szczególnie  architektura wnętrz  jest częstym tematem fotografujących.

Klimat, często niepowtarzalny, starych wnętrz przykuwa uwagę nie tylko swą formą, ale również atmosferą, która udziela się zwiedzającym.

Fotografowanie takich wnętrz z zachowaniem ich klimatu nie należy do zadań łatwych.

Wnętrza pałacu, galerii i wozowni w Rogalinie mają swój niepowtarzalny klimat. Stąd wzięła się inicjatywa w naszym klubie, aby jeden z plenerów fotograficznych poświęcić właśnie temu miejscu.

Pałac w Rogalinie został zbudowany w latach 1770 - 1776 przez Kazimierza Raczyńskiego pełniącego funkcję pisarza koronnego, a następnie starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego na terenie okazałego parku, w którym można podziwiać kilkusetletnie dęby i inne bardzo ciekawe okazy drzew. Sama wieś Rogalin, sięga swymi początkami XIII w. Swą sławę zawdzięcza pięknemu położeniu, ciekawej historii i nienaruszonej kompozycji zespołu pałacowo-parkowego, głównej siedziby zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich.

 

Zdjęcia wnetrz pałacowych fotografowaliśmy w naturalnym oświetleniu zastanym bez użycia żadnego oświetlenia dodatkowego. Właściwe wykorzystanie jego walorów pozwala wydobyć plastykę wnętrza i oddać w sposób naturalny atmosferę każdego pomieszczenia. Wnętrza pałacowe są doskonale przygotowane do ekspozycji wszystkich eksponatów i dzieł malarstwa. Powozownia posiada bogate zasoby pojazdów zaprzęgowych używanych na różne okazje /dalekie podróże,  przejażdżki/ komfortowo wyposażonych i co ważne dziś, zachowanych w doskonałym stanie.

 

Propozycja naszego spaceru po pałacu w Rogalinie być może zainspiruje Państwa do odwiedzenia tego niezwykle ciekawego miejsca.

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej ekspozycji.

_____________________________________________________________________________

wystawa czasowa | czas trwania: 20 grudnia 2017 - 18 luty 2018

wernisaż: 4 stycznia 2018 / czwartek, godz. 15.00
Organizatorzy: Kolski Klub Fotograficzny "FAKT" im. prof. dr Tadeusza Cypriana

Autorzy: Robert Puszczyk / Grzegorz Radziwiłowski / Adam Wilk / Ryszard Warszewski / Ryszard Lenartowicz

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2022

Template by Joomla Themes & Copywriter.