4 Wielkopolski Festiwal Fotografii - Koło

4 Wielkopolski Festiwal Fotografii - kalendarium wydarzeń w Kole

To już czwarta edycja festiwalu fotografii, a druga w której udział bierze Muzeum.

Poprzez obecność w kilkudziesięciu miejscach w regionie Festiwal skutecznie realizuje cel popularyzowania fotografii jako kluczowego elementu współczesnej kultury wizualnej, zachęcając i inspirując do działania kolejne osoby. W ramach tegorocznej edycji wspólnie z Kolskim Klubem Fotograficznym "FAKT" organizujemy: Przegląd portfolio oraz wystawę fotografii Tadeusza Cypriana.

Wystawa Fotografie - Tadeusz Cyprian

Prezentowane na wystawie fotografie autorstw profesora Tadeusza Cypriana pochodzą z zbiorów Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Sztuki w Łodzi. Wybrane przez kuratora Adama Sobotę nie tylko przeniosą nas na początek XX wieku, ale zabiorą w podróż zarówno po Europie jaki i historii fotografii. Ekspozycja uzupełniona zostało o pamiątki związane z profesorem udostępnione przez Izabelę Malińską i Janusza Nowackiego oraz publikacje udostępnione przez Janusza Nowackiego, Adama Wilka, KKF FAKT i Olgę Głowacką. Wystawę można oglądać w siedzibie Muzeum do 15 listopada 2018 r., a w dniu 30 października o godz. 11.00 po wystawie oprowadzać będzie sam kurator - Adam Sobota.

Więcej o wystawie

Przegląd portfolio

Przegląd Portfolio ma charakter otwarty. Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych, szczególnie studentów szkół artystycznych oraz fotografów. Forma prezentacji swoich prac w trakcie przeglądu portfolio jest dowolna. Zdjęcia mogą być w formie w odbitek, albumu, książki, bądź na cyfrowych nośnikach.

Recenzenci:

Marek Lapis
mieszka w koziegłowach koło poznania. zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią uliczną. poprzez fotograficzny twórczy dokument spełnia się, dając widzowi artystyczną dokumentacje i obraz życia, pracy oraz pasji i aktywności społecznej mieszkańców poznania i wielkopolski nie tylko w blasku reflektorów, ale także w codziennym życiu. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów fotograficznych również tych organizowanych przez WBPiCAK w poznaniu (Moja Wielkopolska, Wielkopolska Press Photo). prowadzi bogatą działalność edukacyjną jako wykładowca warsztatów fotograficznych i zajęć promujących fotografię reportażową, ale także jako instruktor w warsztatach dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. jest pomysłodawcą i twórcą autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących. prowadzi własną agencję fotograficzną ARTMEDIA (PRESSPHOTO) oraz współpracuje z polską agencją fotografów FORUM. publikuje w większości polskich czasopism oraz tygodników opiniotwórczych oraz w przegląd portfoliomediach zagranicznych. Fotografia - jak sam mówi - jest dla niego po pierwsze pasją, a po drugie profesją.

www.facebook.com/marek.lapis

Mariusz Baran
z zawodu nauczyciel informatyk, szkoleniowiec, wykładowca fotografii reklamowej. organizator warsztatów, wystaw i konkursów fotografii dla młodzieży i dorosłych. juror konkursów fotograficznych podczas rzeszowskich dni kultury szkolnej. Od 2008 r. związany z Rzeszowskim Stowarzyszeniem Fotograficznym.

www.mbfotografia.pl

To nie wszystkie wydarzenia organizowane w Kole w ramach festiwalu, na terenie Koła oprócz wystawy w naszej siedzibie prezentowane są jeszcze trzy wystawy. Dwie z nich to wystawy autorskie członków kolskiego klubu - "Szkocja w kratę" autorstwa Patryka Andre prezentowaną w podziemiach Ratusza i "To był rok..." autorstwa Olgi Bejm prezentowana w Galerii Restauracji Biały Fortepian, a trzecia obejmuje zdjęcia autorstwa Tadeusza Cypriana z okresu I wojny światowej prezentowana w Miejskim Domu Kultury w Kole. Dodatkowo zorganizowana została konferencja popularno-naukowo poświęcona patronowi klubu w dniu 30 października o godz. 12.00 w MDK w Kole.

4 Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki

Wydarzenia festiwalowe obejmujące wystawy i sesję popularno-naukowa zorganizowano dzięki współpracy z Władysławem Nielipińskim z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Robertem Andre oraz Olgą Głowacką, którzy koordynują wydarzenia w Kole, jak i wsparciu partnerów: Andre Abrasive Articles, Izomer, Wood-Mizer Industries, PRDM, Presilo, jaki i współfinansowaniu z 1% podatku dochodowego przekazanego KKF FAKT oraz współfinansowaniu zadania publicznego "Kolskie wystawy fotograficzne w ramach 4 Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki" przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.