NOWY DAR DLA MUZEUM

Dzięki bezinteresownej ofiarności darczyńców zwiększają się zbiory kolskiego muzeum. Ostatnio kolejnym przekazanym eksponatem była ceramika.

Spodek darowany Muzeum Technik Ceramicznych

Spodek, a właściwie podstawkę pod filiżankę do kawy, podarował Muzeum Technik Ceramicznych Andrzej Wasilewski z Warszawy. Jest to unikatowy i bardzo cenny przedmiot o dość wysokim rancie zdobiony niebieskim szlakiem z kwiatowym wzorem i czarną postacią kobiety niosącej tacę.

Kalkomania odwzorowuje obraz Jean-Étienne Liotarda zatytułowanego "Czekoladowa dziewczyna". Znakowany jest wyciskiem Freudenreich, co datuje go na połowę XIX w. - około 1860 r. kiedy właścicielem zakładu był jego założyciel Józef Freudenreich. Przedmioty z tego okresu rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym, zapewne mało ich pozostało, stąd też jest on tym cenniejszy.

Katalog wystawy "W świecie porcelany" Andrzej Wasilewski

Na przełomie 2003 - 2004 był eksponowany na wystawie "W świecie porcelany" na Zamku Królewskim w Warszawie. Warszawski kolekcjoner Andrzej Wasilewski posiadacz największego zbioru starej polskiej porcelany z Korca i Baranówki uczynił bardzo miły gest przekazując ten tak znaczący dla historii kolskiej ceramiki i naszego miasta eksponat. W 2017 r. pan Andrzej zaprezentował swoją kolekcję na Zamku Królewskim w Warszawie, która cieszyła się bardzo dużą oglądalnością, nie tylko miłośników porcelany, zatytułowaną "Polskie białe złoto. Bez przesady można stwierdzić, że dla obdarowanego przez niego naszego muzeum ten spodek to "kolskie złoto", do obejrzenia już wkrótce w gablocie wystawy stałej „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze” noszącej imię Czesława Freudenreicha.