Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa CIRCLE OF LIFE - ALEKSANDRA KUJAWSKA

CIRCLE OF LIFE - ALEKSANDRA KUJAWSKA

Zapraszamy na wystawę "Circle of life" Aleksandry Kujawskiej urodzonej w Kole - doktorantki Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu.

Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, oraz Urban Glass Studio w Nowym Jorku.Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze-Cieplicach, szkło artystyczne w pracowni Władysława Czyszczonia.
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła, magisterium w pracowni Szkła użytkowego prof. Kazimierza Pawlaka.
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła, studia podyplomowe Szkło w architekturze – specjalizacja witraż w pracowni prof. Ryszarda Więckowskiego.
28 maja 2018 wszczęcie przewodu doktorskiego w Katedrze Szkła ASP Wrocław w pracowni Szkła Użytkowego prof. Beaty Mak - Soboty.

Aleksandra Kujawska - Ice Queen

Prace Aleksandry Kujawskiej reprezentowały Polskę na wielu wystawach, między innymi na EXPO w Mediolanie w 2015 (Egoist!/Glass Garden), Tent London na London Design Week w 2015 i 2017 (Glass Garden/Babki z piasku), wystawie doktorantów ASP Wrocław w Paryżu w 2016 r. (Glass Garden). Autorka wzięła udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju, promujących sztukę i wzornictwo szkła - między innymi w: Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Poland Design Week w Warszawie, Gdynia Design Days, Łódź Design Festiwal. Najważniejsze wystawy indywidualne prezentujące dorobek artystyczny Aleksandry Kujawskiej to: IN YOUR ROOM w 2016 roku w Instytucie Szkła i Ceramiki w Krakowie, Botanicum w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze Cieplicach w 2017, Schoolgirl. Back Home w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w 2019 roku.

Aleksandra Kujawska - Glass Garden

Wśród prezentowanych przedmiotów można zobaczyć Prace Glass Garden i kolekcja dyplomowa Ice Quenn, które zostały przyjęte do stałej kolekcji Polskiego Szkła - Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W Muzeum Narodowym w Warszawie w nowo powstałej galerii wzornictwa można oglądać prezentację multimedialną - jak powstaje szklany obiekt „ Glass Garden”.

Autorka promuje sztukę i wzornictwo szkła, poprzez organizację wystaw, jako kurator między innymi: wystawy doktorantów wydziału ceramiki i szkła „ Alchemicum” na ASP Wrocław, wystaw studentów i dydaktyków wydziału ceramiki i szkła ASP Wrocław: „Z natury rzeczy”, „Przedmiot mówi” w latach 2018 /2019 na Warsaw Home. Jest także autorką publikacji dotyczących sztuki i wzornictwa szkła do magazynów: naukowego Szkło i Ceramika, Dobre Wnętrze, Styl&Klasyka, Elle Decoration.

Aleksandra Kujawska studiuje wzornictwo szkła, najchętniej realizuje prace metodą hutniczą, ale bliska jest jej także sztuka szkła artystycznego. Eksploruje wiele technik związanych ze sztuką szkła: patte de verre, witraż, slamping, rzeźba w szkle za pomocą pił, kształtowanie szkła metodami piecowymi.  Tworzy unikatowe formy rzeźbiarskie między innymi cykl: Enjoy the silence, prezentowane w Kolskim Muzeum.  Studia magisterskie i podyplomowe związane także ze sztuką witrażu reprezentowane są na wystawie poprzez cykle: Enjoy the silence, Teddy bear 1,2, Wrocław, Macierzyństwo.

Autorka zdobyła kilka nagród między innymi: I miejsce w międzynarodowym konkursie szkła - Szklana Improwizacja w kategorii profesjonaliści w Piechowicach w 2017 roku. I miejsce w kategorii Wizje w ogólnopolskim konkursie „Diament Meblarstwa” w 2017 roku, II miejsce w konkursie ASP Wrocław na przedmiot promujący Wydział Ceramiki i Szkła w 2016 roku.

Wybrane wystawy:

2019 - Schoolgirl. Back home. Karkonoskie Museum, Poland
2019 - Elements, Nanazenit, Warsaw, Poland
2018 - Cultural mixtures, Old brewery, Wroclaw, Poland
2018 – Forces od nature, Warsaw Home, Poland Design Fesval, Warsaw, Poland
2017 – Design department, Naonal Museum, Warsaw, Poland
2017 – Courage, Warsaw Home, Warsaw, Poland
2017 – Polish designers, Tent London, London, England
2017 – Dipping, WawaDesign Fesval, Warsaw, Poland
2017 – der die das, Schloss Konigshain, Deutschland
2017 – La carte et le territoire, La Galerie du Crous de Paris, Paris, France
2016 – IN YOUR ROOM, Glass and Ceramics Instute, Kraków, Poland
2016 – Botanicum, Nature Museum, Jelenia Góra, Poland
2016 – WAWAdesign, Glass Garden, Warsaw, Poland
2016 – EcoMade 2016, Academy of Art, Łódź, Poland
2016 – The Highest Level – 70th anniversary of the Academy of Fine Arts in Wrocław, Naonal Museum, Wrocław, Poland
2016 – Gdynia Design, Well Designed, Gdynia, Poland
2016 – WAWAdesign, Glass Class, Warsaw, Poland
2016 – Wroclovedesign, Process, Wrocław, Poland
2016 – Łódź Design, Retrospecons, Łódź, Poland
2016 – Design Dialogue: Poland – Brazil, Museum of Modern Art, Rio de Janeiro
2016 – Design Dialogue: Poland – Brazil, Naonal Museum, Rio de Janeiro
2016 – Eurocuccina, Polish design, Milan
2015 – Process and Change, Instute of Design, Kielce, Poland
2015 – Tent London, London
2015 – EXPO 2015, Milan

 


wystawa czasowa | czas trwania: 1 października - 31 października 2019

Autor: Aleksandra Kujawska

Patroni:

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.