80 rocznica zamordowania Czesława i Krystyny Freudenreichów przez hitlerowców

Krystyna i Czesław Freudenreich - 80 rocznica

W nocy z 13 na 14 października 1939 r. Czesława i Krystynę aresztowano i osadzono w konińskim więzieniu, a 10 listopada bez wyroku sądowego zostali rozstrzelani w grupie około 56 skazańców.

W zachowanym dokumencie z 1940 r - pismo z Wydziału III SD w Poznaniu. Czytamy w nim "Freundenreich podczas przesłuchań określił się jawnie jako Polak. Rozstrzelana córka określała się jako Strzelczyni". Za swoją działalność społeczną oboje znajdowali się na hitlerowskiej czarnej liście.

Czesław Freundenreich znany kolski patriota, społecznik i właściciel Fabryki Fajansu i Majoliki, który bardzo wcześnie włączył się w nurt życia społecznego miasta, w listopadzie 1918 r. podczas odzyskiwania niepodległości stał na czele akcji rozbrajania żołnierzy niemieckich okupujących wtedy Koło oraz tworzenia władz polskich władz w mieście. W latach 1918-1939 nie ma praktycznie żadnego przejawu życia gospodarczego, kulturalnego, charytatywnego, sportowego, oświatowego, w którym zabrakło by jego osoby. Pod jego zarządem w latach 30. kolski fajans zdobył rynek krajowy i zagraniczny. Fabryka uzyskiwała nagrody i wyróżnienia na wystawach. Zainicjował zbory kolskiego muzeum poprzez stworzenie i utrzymywanie archiwum wyrobów dawnych i współczesnych pochodzących z jego zakładu. Dokonał również zabezpieczenia ruin kolskiego zamku.

Krystyna, córka Czesława również pracowała w rodzinnej fabryce, prowadziła też na własny rachunek hurtową sprzedaż szkła, które sprowadzała z poznańskiej huty "Antoninek". Tak jak ojciec angażowała się w działalność społeczna i polityczną.

Jedyną ich winą było to, że byli Polakami i pozostali wierni słowom Czesława Freudenreicha zapisanym w jego dzienniku pod datą 17 marca 1934 r.

"W nas urodzonych w niewoli powinna płonąć nieustannie miłość ku ojczyźnie. Tę miłość przepełnioną tyloletnią tęsknotą do wolności powinniśmy starannie pielęgnować w sobie i nam bliskich to uczucie, że jest się Polakiem i Polką".