DAWNE KOLSKIE WIDOKÓWKI TRAFIŁY DO MUZEUM

Dzięki propozycji burmistrza Krzysztofa Witkowskiego i decyzji Rady Miejskiej, dawne widokówki naszego miasta powiększyły zasoby Muzeum Technik Ceramicznych. Gromadzona i nabywana w kraju i zagranicą przez kilkanaście lat przez Pana Roberta Krysztofowicza kolekcja 197 pocztówek została zakupiona za dotację celową dla muzeum z budżetu miasta.

Unikalny zbiór zawierający historię Koła na kartach pocztowych składa się oryginalnych widokówek wydawanych od początku do połowy XX wieku.

- Dla badacza przeszłości widokówki są niezwykle ważne jako źródło wiedzy o przemianach architektury, zabudowy, a także życia społecznego. Można je porównać do zwierciadła, w którym możemy zobaczyć jak dawniej wyglądało nasze miasto. Ze względu na ich bogactwo ikonograficzne stają się cennymi dokumentami. Ale również ukazują nam niejednokrotnie rąbek życia ówczesnych mieszkańców - i to jest w nich fascynujące. Fotografie znajdujące się na pocztówkach pokazują nam miejsca, które do dzisiaj już się nie zachowały - synagogi, teatr miejski, kolskie mosty, przystań wioślarska. Oprócz tego na ich odwrocie znajdują się pisane ręcznie teksty korespondencji, pieczęcie i znaczki pocztowe. Zależało mi na tym, aby kolskie pocztówki znalazły się w jednym miejscu. Uważam, że muzeum jest odpowiednie, by o nie zadbać i udostępnić je zainteresowanym dziejami naszego miasta, tym bardziej, że posiada już w swoich zbiorach kilkanaście takich dawnych widokówek - stwierdził burmistrz Krzysztof Witkowski.

Serdeczne podziękowania władzom miasta za dbałość o dziedzictwo kulturowe i sfinansowanie zakupu kolekcji składa dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz.

Widokówka ulica Kaliska Koło

Dla zilustrowania jak interesujące są widokówki dawnego Koła, prezentujemy jedną z nich. Możemy na niej zobaczyć kamieniczki obecnej ul. Mickiewicza (wtedy nosiła ona nazwę ul. Kaliska) - naprzeciwko kolskiej fary, sprzed ponad stu lat. Ciekawostką jest nieistniejący już dom z facjatką, który widzimy po prawej stronie i wieżyczka na jednej z kamienic pośrodku.