Unikatowy dar dla Muzeum

To drugi walor jaki przekazał Pan Andrzej Wasilewski znany Warszawski kolekcjoner naszemu Muzeum. Piękny talerz głęboki sygnowany wyciskiem FREUDENREICH datowany na około 1860 rok. Zdobienie na wzór Angielski, szeroki kwiatowy szlaczek w niebieskim kolorze, w środku kalkomania przedstawiająca scenkę rodzajową w czarnym kolorze.

Talerz ten jak i wcześniejszy spodek prezentowane były na przełomie 2003 - 2004  na wystawie "W świecie porcelany" na Zamku Królewskim w Warszawie. W 2017 r. pan Andrzej zaprezentował ponownie swoją kolekcję  na Zamku Królewskim w Warszawie, która cieszyła się bardzo dużą oglądalnością, nie tylko miłośników porcelany, zatytułowaną "Polskie białe złoto".

Pan Andrzej  uczynił bardzo miły gest przekazując drugi znaczący dla historii kolskiej ceramiki i naszego miasta eksponat.  Bez przesady można stwierdzić, że dla obdarowanego przez niego naszego muzeum ten talerz to "kolskie złoto", do obejrzenia już wkrótce w gablocie wystawy stałej „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze” noszącej imię Czesława Freudenreicha.