Archiwum wystawa Wyspa wolności - Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu

W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Wystawa Wyspa wolności miała swoją premierę w siedzibie Senatu RP w 2014 roku. Rok później prezentowana była na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawę przygotowało Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie.

Jej uzupełnieniem jest ekspozycja książek uratowanych przed spaleniem przez hitlerowców podczas II wojny światowej, znajdujących się w zbiorach kolskiego muzeum, które pochodzą z kolskich bibliotek m.in. biblioteki Macierzy Szkolnej, Biblioteki Policyjnej czy księgozbiorów Michała Ostrowskiego, właściciela fabryki maszyn rolniczych, burmistrza Koła w latach 1918 - 1919 i wieloletniego naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Kole oraz ks. kanonika Józefa Mężnickiego, kolskiego dziekana i proboszcza parafii farnej, zamordowanego w obozie Sachsenhausen.

wystawa czasowa | czas trwania: 8 marca 2021 - 19 czerwca 2021