Ekspozycja prezentująca odkrycia dwóch sezonów wykopalisk archeologicznych prowadzonych na zamku w Kole w sierpniu 2019 r. i we wrześniu 2020 r. przez zespół naukowców z łódzkiej Pracowni Archeologicznej „Trecento” we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przedsięwzięciem kierowali dr Tomasz Olszacki i prof. Artur Różański. Prace wspomagał wiceprzewodniczący rady kolskiego muzeum Piotr Śniegocki. Badania finansował Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wystawa przygotowana specjalnie na rocznicę lokacji dokonanej przez króla Kazimierza Wielkiego, budowniczego warowni. Ważnym elementem wystawy są insygnia władzy: korona, berło i jabłko – wypożyczone z Kowala, rodzinnego miasta monarchy oraz możliwość zapoznania się z tekstem dokumentu lokacyjnego, jaki dla Koła wydał 18 lipca 1362 r. król Kazimierz Wielki. Pozostałą część ekspozycji stanowią znaleziska. Podczas prac przy najstarszej części zamku, którą są pozostałości wieży mieszkalnej (donżonu) znajdującej się w północnej części, czyli rezydencji królewskiej, w wapiennej wylewce fundamentowej znaleziono monetę - kazimierzowski kwartnik (półgrosz) wybity w mennicy krakowskiej w latach 1367 – 1370. Bardzo rzadko spotykany i krótko emitowany. Z postacią króla na awersie i piastowskim orłem na rewersie. Z kolei podczas kolejnych prac badawczych prowadzonych w otoczeniu zamku znaleziono tysiące eksponatów, m.in. fragmenty ceramiki, w tym renesansowych kafli piecowych i zamkowych dachówek, elementów metalowych, grotów do bełtów kusz oraz okuć rycerskich pasów. Najcenniejszy jest pierścień należący do dostojnika lub króla Kazimierza Jagiellończyka, który na naszym zamku spotykał się z rycerstwem i szlachtą.

Znaleziskom archeologicznym towarzyszy bogata część ikonograficzna pokazująca jak zmieniał się zamek i jego otoczenie na przestrzeni minionych wieków oraz koski fajans okolicznościowy z wcześniejszych rocznic lokacji miasta.

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa

Archiwum wystaw

Bajkowy świat zabawek

Termin wystawy: 1 kwietnia 2010 - 22 maja 2010

Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Na wystawie prezentowane są zabawki bardzo różnorodne, zarówno pod względem szaty graficznej jak i wykonania. Pochodzą z byłych i obecnych (bardzo niewielu) spółdzielni zabawkarskich. To one zajmowały się produkcją zabawek.

Zabawki pochodzące ze spółdzielni, min.: ”Pallas” z Gostynia, „1 Maj” z Włocławka, samochody metalowe, z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich, plastikowe z „Syntezy” Bydgoszcz. Niejeden tata czy nawet dziadek, na wystawie odnajdzie zabawki swojego dzieciństwa.

Będą na niej również, wytwory nowoczesnych pracowni artystycznych, lalki wykonane przez p. Izabelę Bogacz – Rostworowską z Krakowa, przez Pracownię Lalki Artystycznej „Kasia z Pilzna”, Martę Miśniakiewicz z Lublina (szlachcianki).

Kolejną grupę zabawek stanowią zabawki ludowe. Reprezentują wszystkie ośrodki zabawkarstwa ludowego w Polsce. Są żywieckie koniki i ptaszki, są leżajskie bryczki i karety, są chodzące ludziki, karuzele i ptaki – klepaki.

Nie zabraknie też najpopularniejszej koedukacyjnej zabawki – misia, dużych i mniejszych koników na biegunach i lalek. Serwisów i mebelków. Czyli dla dziewczynek i dla chłopców.

Zabawki od zawsze odzwierciedlały rzeczywistość, w której je wyprodukowano. Czasami (jak w przypadku Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich) produkowano je całymi latami. Dlatego może się zdarzyć, że i dziadek i tata bawili się podobnymi zabawkami.

Zawsze podobają się prace ludowe, są wdzięczne, do ich wykonania potrzebny jest mało skomplikowany warsztat. Są po prostu ładne.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji.

 

Kurator wystawy: Aneta Bąk, kustosz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Więcej…

Piękno na co dzień – japońskie stroje, przedmioty użytkowe i broń

Termin wystawy: 20 stycznia 2010 - 16 marca 2010

Ekspozycja pochodziła ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi

Wystawa prezentowała:

 • Kimona – narodowy japoński, ubiór, inne elementy odzieży – krótkie okrycia wierzchnie haori, szerokie spodnie hakama oraz dodatki – pasy obi i obuwie geta
 • Przykłady kaligrafii
  Umiejętność pięknego pisania była zawsze wysoko ceniona na Dalekim Wschodzie, w Japonii kaligrafia osiągnęła jednak szczególnie wysoki poziom artyzmu.
 • Japońskie rzemiosło artystyczne
  Najwyższy poziom artystyczny osiągały przedmioty z laki (żywicy rosnącego we wschodniej Azji drzewa lakowego). Znakomite opanowanie zawodu powszechne u japońskich rzemieślników sprawiało, że były one kunsztowne, a dzieła najzdolniejszych z nich awansowy do rangi sztuki.
 • Aranżacje japońskiego wnętrza mieszkalnego
 • Uzbrojenie
  Japońskie uzbrojenie, szczególnie miecze, należy do czołowych osiągnięć rzemiosła kraju kwitnącej wiśni. Typowa dla mieczy japońskich jest jednosieczna, lekko wygięta klinga, wykuta z wielu warstw stali o różnych właściwościach.

Wiele elementów tradycyjnego japońskiego stylu życia odeszło w przeszłość, mimo to estetyka nadal odgrywa ważną rolę praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Zmysł artystyczny Japończyków współcześnie znajduje doskonały wyraz między innymi w dekoracjach świątecznych, ozdobach do prezentów, lampionach itp.

Więcej…

Szewskie rzemiosło

W świecie Indian

Od 14 wrzesnia do 27 grudnia oglądać można było wystawę poświęconą historii i kulturze Indian Ameryki Północnej i Południowej. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów prywatnych Zdzisława Wszołka "Ranoresa" - indianisty.

Podziwiać możemy piękne stroje, broń, biżuterię, ceramikę i wiele innych egzotycznych eksponatów. Atrakcją otwarcia wystawy był pokaz tańców indiańskich do których zaproszeni zostali przybyli do muzuem goście. Co roku staramy się "podróżować" po kontynentach i prezentować, przynajmniej raz w roku, tradycję jakiegoś regionu świata. Tym razem sprowadziliśmy Indian i ich niezwykle barwny folklor oraz tradycję - powiedział Krzysztof Witkowski, dyrektor muzeum.

 

 

 

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2022

Template by Joomla Themes & Copywriter.