"Magiczny Lechistan" to wystawa składająca się z dwudziestu dwu obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

Rocznik Kolski 13/2020

Już jest nowy numer Rocznika Kolskiego.

Rocznik Kolskie nr 13/2020

MTC ponownie otwarte dla publiczności.

Z przyjemnością informujemy, że Siedziba Główna Naszego Muzeum będzie otwarty dla zwiedzających od poniedziałku 1 lutego br.

Na zwiedzających czeka wystawa fotografii "Ziemia Kolska w fotografii Ryszarda Fórmanka w latach 1978 - 2000", która została przedłużona do końca lutego.

MTC ponownie otwarte dla publiczności

Drodzy Goście!

Niech zbliżające się Święta przyniosą odpoczynek, radość i zdrowie Wam i Waszym bliskim. A nadchodzący Nowy Rok 2021 niech będzie naprawdę szczęśliwy!

Życzenia świąteczne

Czekamy na Was w 2021 roku.
Życzymy Wam i sobie – do szybkiego zobaczenia!



Pamiętamy

Rocznica 10-11-1939

W nocy z 13 na 14 października 1939 r. Czesława i Krystynę aresztowano i osadzono w konińskim więzieniu, a 10 listopada bez wyroku sądowego zostali rozstrzelani w grupie około 56 skazańców.

Czesław Freudenreich znany kolski patriota, społecznik i właściciel Fabryki Fajansu i Majoliki, który bardzo wcześnie włączył się w nurt życia społecznego miasta, w listopadzie 1918 r. podczas odzyskiwania niepodległości stał na czele akcji rozbrajania żołnierzy niemieckich okupujących wtedy Koło oraz tworzenia władz polskich władz w mieście. W latach 1918-1939 nie ma praktycznie żadnego przejawu życia gospodarczego, kulturalnego, charytatywnego, sportowego, oświatowego, w którym zabrakło by jego osoby. Pod jego zarządem w latach 30. kolski fajans zdobył rynek krajowy i zagraniczny.

Krystyna, córka Czesława również pracowała w rodzinnej fabryce, prowadziła też na własny rachunek hurtową sprzedaż szkła, które sprowadzała z poznańskiej huty "Antoninek". Tak jak ojciec angażowała się w działalność społeczna i polityczną.

Jedyną ich winą było to, że byli Polakami i pozostali wierni słowom Czesława Freudenreicha zapisanym w jego dzienniku pod datą 17 marca 1934 r.
"W nas urodzonych w niewoli powinna płonąć nieustannie miłość ku ojczyźnie. Tę miłość przepełnioną tyloletnią tęsknotą do wolności powinniśmy starannie pielęgnować w sobie i nam bliskich to uczucie, że jest się Polakiem i Polką".

Wernisaż wystawy w ramach 5. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem "Śladami Mistrzów". Tym mianem można spokojnie określić Ryszarda Fórmanka, którego to śladami możemy podążyć podczas oglądania kolskiej wystawy festiwalowej - "Ziemia Kolska w fotografii Ryszarda Fórmanka w latach 1978 - 2000".

Kolekcja jego fotografii znajdująca się w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz będąca w posiadaniu Starostwa Powiatowego w Kole stanowi bogatą faktograficznie i ikonograficznie dokumentację fragmentu historii Ziemi Kolskiej widzianą oczami dokumentalisty, fotoreportera i artysty-fotografa. Prace pochodzą z bogatego archiwum autora liczącego ponad 160 tys. klatek negatywów i obejmują teren miasta Koła i Powiatu Kolskiego z drugiej połowy XX wieku.

Selekcji zdjęć na wystawę dokonał jej kurator Robert Andre, który też wraz z Dyrektorem Tomaszem Nuszkiewiczem dokonał jej otwarcia.

Na wernisażu autora reprezentował jego syn - Maciej, który z rąk Władka Nielipińskiego (WBPiCAK w Poznaniu) koordynatora Festiwalu otrzymał podziękowania wraz z pamiątkowym katalogiem wszystkich wystaw i wydarzeń festiwalowych. Wśród zaproszonych gości, którzy przybyli na wernisaż pomimo pandemii nie zabrakło Burmistrza Miasta Koła - Krzysztofa Witkowskiego oraz przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Kole - Sekretarz Powiatu - Artura Szafrańskiego oraz Dorotę Szkudlarek - Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji.

Wystawę można oglądać w naszej siedzibie od 20 października 2020 r. do 20 listopada 2020 r.


Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2023

Template by Joomla Themes & Copywriter.