Pamiętamy
09 listopada 2020
W nocy z 13 na 14 października 1939 r. Czesława i Krystynę aresztowano i osadzono w konińskim więzieniu, a 10 listopada bez wyroku sądowego zostali rozstrzelani w grupie około 56 skazańców.
Czesław Freudenreich znany kolski patriota, społecznik i właściciel Fabryki Fajansu i Majoliki, który bardzo wcześnie włączył się w nurt życia społecznego miasta, w listopadzie 1918 r. podczas odzyskiwania niepodległości stał na czele akcji rozbrajania żołnierzy niemieckich okupujących wtedy Koło oraz tworzenia władz polskich władz w mieście. W latach 1918-1939 nie ma praktycznie żadnego przejawu życia gospodarczego, kulturalnego, charytatywnego, sportowego, oświatowego, w którym zabrakło by jego osoby. Pod jego zarządem w latach 30. kolski fajans zdobył rynek krajowy i zagraniczny.
Krystyna, córka Czesława również pracowała w rodzinnej fabryce, prowadziła też na własny rachunek hurtową sprzedaż szkła, które sprowadzała z poznańskiej huty "Antoninek". Tak jak ojciec angażowała się w działalność społeczna i polityczną.
Jedyną ich winą było to, że byli Polakami i pozostali wierni słowom Czesława Freudenreicha zapisanym w jego dzienniku pod datą 17 marca 1934 r.
"W nas urodzonych w niewoli powinna płonąć nieustannie miłość ku ojczyźnie. Tę miłość przepełnioną tyloletnią tęsknotą do wolności powinniśmy starannie pielęgnować w sobie i nam bliskich to uczucie, że jest się Polakiem i Polką".