"Magiczny Lechistan" to wystawa składająca się z dwudziestu dwu obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

Najstarszy rękopis kolskiego muzeum już po konserwacji

Lustracja starostwa kolskiego z 1789 roku, najstarszy dokument rękopiśmienny w zbiorach kolskiej instytucji muzealnej, właśnie wrócił z konserwacji. Jest to poszyt oprawiony w późniejszą papierową obwolutę. Uwierzytelniony jest okrągłą pieczęcią lakową. Rękopis był silnie zabrudzony, poplamiony, a obwoluta nie spełniała swej funkcji ochronnej dla dokumentu. Papier był brudny, pożółkły, pozaginany i poprzedzierany na krawędziach.

Więcej…

Pierwszy, wstępny projekt zagospodarowania poddasza Ratusza gotowy

W budżecie miasta Koła na 2012 rok Pan Burmistrz oraz Rada Miejska w Kole przeznaczyli określone środki na remont poddasza Ratusza Miejskiego, z przeznaczeniem na organizację dwóch wystaw stałych dotyczących kolskiego fajansu oraz historii miasta.

Więcej…

Wystawa Motyle świata już otwarta

W dniu 16 kwietnia miało miejsce otwarcie nowej wystawy czasowej Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, zatytułowanej „Motyle świata”. Pokazane na niej eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych dwóch kolekcjonerów: Wojciecha Czajczyńskiego z Poznania i Krzysztofa Turzańskiego z Krotoszyna. Ekspozycja obejmuje wybrane okazy motyli dziennych i nocnych głównie z terenów Azji Południowo – Wschodniej i Ameryki Południowej, jak również kilka gablot prezentujących inne typy owadów jak chrząszcze, modliszki czy patyczaki. Zgromadzonych na wernisażu w świat tych pięknych zwierząt wprowadził Pan Krzysztof Turzański, zajmujący się nimi od ponad 40 lat. Opowiadał między innymi o cyklu rozwojowym, sposobach odżywiania i zachowaniach motyli dziennych i nocnych, jak również o metodach pozyskiwania okazów do kolekcji, w tym o własnych doświadczeniach w krajach tropikalnych. Wystawę można będzie oglądać do 30 czerwca.

Więcej…

Motyle świata

 

Obejrzyj dokument z treścią przywileju lokacyjnego miasta Koła

Dzięki uprzejmości Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie,  prezentujemy, niepublikowany dotychczas wizerunek dokumentu z treścią przywileju lokacyjnego miasta Koła.

Więcej…

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2023

Template by Joomla Themes & Copywriter.